Nowotwór

Wtorek, 16 stycznia 2024 (15:54) Aktualizacja Poniedziałek, 25 marca 2024 (09:42)
Nowotwory to nieprawidłowe i niekontrolowane wzrosty komórek w organizmie. Są one wynikiem mutacji w DNA komórki, co prowadzi do zaburzeń w procesach regulujących wzrost i podział komórek. Te mutacje mogą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie, substancje chemiczne czy wirusy, a także mogą mieć podłoże genetyczne.
Nowotwór - najważniejsze informacje
WHO ostrzega przed ogromnym wzrostem zachorowań na raka. /123RF/PICSEL

Nowotwór - najważniejsze informacje

Co to jest nowotwór i jakie są jego rodzaje?

Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne charakteryzują się wolniejszym wzrostem i zazwyczaj nie przenikają do innych tkanek. Natomiast nowotwory złośliwe, potocznie zwane "rakami", rosną szybko i mogą przenikać do sąsiednich tkanek oraz tworzyć przerzuty w innych częściach ciała.
 
Klasyfikacja nowotworów opiera się na kilku kryteriach, w tym na typie tkanki, z której się wywodzą, stopniu ich złośliwości, a także na etapie zaawansowania. Na przykład, w przypadku raka piersi, klasyfikuje się go według wielkości guza, obecności przerzutów oraz cech biologicznych komórek nowotworowych.

Najczęściej diagnozowane nowotwory

Niektóre z najczęściej diagnozowanych rodzajów raka to rak piersi, rak płuc, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak prostaty.
 
Rak piersi jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet na całym świecie. Czynniki ryzyka obejmują m.in. wiek, historię rodzinna choroby, wcześniejsze zaburzenia tkanki piersi, a także czynniki stylu życia, takie jak dieta i aktywność fizyczna.

Rak płuc jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów, często wykrywanym w zaawansowanym stadium ze względu na początkowo subtelne objawy. Jest silnie związany z paleniem tytoniu, choć może wystąpić również u osób niepalących. Rak jelita grubego jest kolejnym powszechnie występującym nowotworem. Czynniki ryzyka obejmują wiek, genetykę, dietę bogatą w czerwone mięso i przetworzoną żywność, brak aktywności fizycznej oraz otyłość. 

Rak szyjki macicy jest często związany z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Programy szczepień przeciw HPV i regularne badania cytologiczne mogą znacząco zmniejszyć ryzyko. Rak prostaty również jest na tej liście, jego ryzyko wzrasta z wiekiem mężczyzny.

Jakie są metody leczenia nowotworów?

Leczenie nowotworów współcześnie wykorzystuje szereg złożonych i zaawansowanych metod, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta i rodzaju nowotworu. Najczęściej stosowanymi metodami są chirurgia, radioterapia, chemioterapia, terapie celowane, immunoterapia oraz hormonoterapia.
 
Chirurgia polega na fizycznym usunięciu guza nowotworowego wraz z częścią otaczających zdrowych tkanek. Jest często stosowana w początkowych stadiach choroby, gdy guz jest dobrze zlokalizowany i nie rozprzestrzenił się na inne części ciała.
 
Radioterapia wykorzystuje promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych. Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia lub w połączeniu z chirurgią i chemioterapią.
 
Chemioterapia polega na podawaniu leków cytostatycznych, które zabijają komórki nowotworowe lub hamują ich wzrost. Jest skuteczna w leczeniu wielu typów raka, ale często wiąże się z poważnymi skutkami ubocznymi, ponieważ leki te działają także na zdrowe komórki organizmu.
 
Terapie celowane są nowocześniejszą formą leczenia, skupiającą się na specyficznych cechach komórek nowotworowych. Leki w terapii celowanej blokują konkretne ścieżki sygnałowe lub molekuły, które są kluczowe dla wzrostu i przeżycia komórek nowotworowych.
 
Immunoterapia wykorzystuje układ odpornościowy pacjenta do zwalczania raka. Poprzez stymulację lub modyfikację odpowiedzi immunologicznej, immunoterapia może pomóc organizmowi w rozpoznawaniu i niszczeniu komórek nowotworowych.
 
Hormonoterapia, stosowana głównie w leczeniu niektórych typów raka piersi i prostaty, polega na blokowaniu działania hormonów, które sprzyjają wzrostowi niektórych nowotworów.

Nowotwór - Wiadomości