Medycyna przyszłości

Osoby bez kończyn wkrótce zyskają zmysł dotyku

Zmysł dotyku pozwala ludziom wchodzić ze sobą w interakcje i "czuć" otoczenie. Osoby sparaliżowane lub z amputowanymi kończynami są tego pozbawione. Teraz naukowcy opracowali sposób, który może temu zaradzić.

Sliman Bensmaia z Uniwersytetu w Chicago pracuje nad modelem pozwalającym na transmisję zmysłu dotyku drogą nerwową bezpośrednio do mózgu pacjenta. Naukowiec ma nadzieję, że pewnego dnia uda się stworzyć protezę, która będzie w taki sam sposób odwzorowywała zmysł dotyku, co naturalna kończyna.

Bensmaia przeprowadził eksperymenty na makakach, które polegały na patrzeniu w innym kierunku w zależności od tego, w który palec małpa została szturchnięta. W mózgu małp, w rejonie zwanym pierwszorzędową korą somatosensoryczną, umieszczono mikroelektrody, które przechwytywały impulsy nerwowe dochodzące z różnych części ciała, w tym również kończyn. Dzięki zastosowanej aparaturze udało się stworzyć wzorzec aktywności neuronów.

Wykorzystując opracowany wzorzec aktywności neuronalnej, stymulowano mózg małp do zerknięcia w pożądanym kierunku. To niezwykłe osiągnięcie, które może być wykorzystane do tworzenia zaawansowanych technologicznie protez kończyn. Nosząca ją osoba będzie w stanie "czuć" i pełniej kontaktować się z otoczeniem.

- Może to odkrycie pozwoli niektórym poczuć dotyk bliskiej osoby po raz pierwszy w życiu. To wielka siła, która napędza moje badania - powiedział Bensmaia.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: proteza | sztuczna ręka | amputacja | makaki | Mózg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama