Medycyna przyszłości

Podwójne espresso polepszy ci pamięć

Naukowcy odkryli, że kawa w odpowiedniej dawce działa korzystnie na pamięć długotrwałą. To nowe, nieznane do tej pory pozytywne działanie "małej czarnej".

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of California pod kierownictwem Michaela Yassa miały na celu określenie wpływu niewielkich dawek kofeiny na funkcjonowanie pamięci. 160 dorosłych uczestników badania przez kilka minut przyglądało się zdjęciom obiektów, a następnie podano im kapsułki zawierające 200 mg kofeiny lub placebo. Po 24 godzinach przeprowadzono kolejny test, w którym wykorzystano zdjęcia z dnia poprzedniego, podobne fotografie oraz takie, których nie pokazywano. Uczestnicy mieli posegregować je na trzy grupy: stare, podobne i nowe. Okazało się, że obie grupy badanych były w stanie określić zdjęcia jako nowe i stare, ale te, które zażyły kofeinę lepiej wskazywały zdjęcia podobne.

Naukowcy wyciągnęli więc wniosek, że niewielkie dawki kofeiny poprawiają pamięć długotrwałą i korzystnie wpływają na sam mechanizm zapamiętywania. Zespół Yassa planuje kolejne badania, które postarają się zgłębić naturę odkrycia.Zauważono bowiem, że kofeina nie sprawdza się przy odszukiwaniu zapamiętanych informacji lub wspomnień.

Warto wspomnieć, że 200 mg kofeiny - dawka, którą zastosowano w eksperymencie - to tyle samo, ile zawiera podwójne espresso.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kawa | kofeina | pamięć | espresso | zapamiętywanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama