Medycyna przyszłości

Stworzono lek na nowotwory

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za wiele przypadków nowotworów. Już niedługo. Naukowcom udało się znaleźć lekarstwo na tego wirusa.

Zespół uczonych z Griffith University opracował eksperymentalny lek nazwany alisertib, który u myszy jest w stanie całkowicie wyleczyć nowotwory szyjki macicy, skóry, rejonów głosy i szyi - wszystkie wywoływane przez HPV. Lek ten może stać się realną alternatywą dla coraz mniej skutecznych i coraz bardziej szkodliwych chemio- oraz radioterapii.

- Po raz pierwszy od długiego czasu, podany lek całkowicie wyleczył myszy z nowotworu, który im zaszczepiliśmy. Wiele stosowanych dzisiaj metod walki z nowotworami jest niespecyficznych, jak chemio- czy radioterapia. Dlatego staramy się stworzyć coś lepszego, skuteczniejszego - powiedział Nigel McMillan, jeden z autorów badań.

Alisertib przeszedł już wcześniej testy kliniczne w Stanach Zjednoczonych, gdzie potwierdzono jego skuteczność w walce z nowotworami krwi i niektórymi guzami litymi.

- Najlepsze jest to, że lek został już sprawdzony na ludziach. Może zatem być wykorzystywany jako skuteczna metoda walki z niektórymi typami nowotworów - dodał McMillan.

Alisertib jest dopuszczony do zastosowania u ludzi i daje realną nadzieję na wyleczenie milionom ludzi na świecie. Jest skuteczniejszy od innych terapii, a jednocześnie nie wyniszcza organizmu w tak zauważalny sposób.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | wirus hpv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy