Medycyna przyszłości

Z pleców mężczyzny usunięto 14-centymetrowy "smoczy róg"

Brytyjscy lekarze usunęli z pleców pacjenta 14-centymetrową narośl w kształcie roga. Okazało się, że był to przypadek raka kolczystokomórkowego skóry.

W "British Medical Journal" czytamy, że 50-letni mężczyzna przeszedł operację w Countess of Chester Hospital. Zmienioną nowotworowo tkankę wycięto, a w jej miejsce przeszczepiono skórę pobraną z uda. Lekarze przekazali, że mężczyzna był pacjentem niskiego ryzyka, bez "znaczącej" ekspozycji na Słońce.

Zoperowany pacjent pracował jako robotnik, a w jego rodzinie nie było przypadków raka skóry. Rak kolczystokomórkowy skóry (SCC) występuje dość często, jednak groźne zmiany zazwyczaj wykrywa się na wczesnym etapie i usuwa pacjentom bez większych komplikacji. Niestety, 50-letni Brytyjczyk sprawę zaniedbał i ze zmianą chodził co najmniej 3 lata. W tym czasie osiągnęła długość aż 14 cm. 

Reklama

Lekarze byli zaskoczeni, że nie odnotowano żadnych zmian w węzłach chłonnych mężczyzny.

"Odnotowaliśmy rzadki przypadek bardzo dużego, dobrze zróżnicowanego raka kolczystokomórkowego skóry, który został zaniedbany przez pacjenta mieszkającego w rozwiniętym kraju z dostępem do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Potwierdza to, że pomimo publicznej świadomości na temat zagrożeń niesionych przez nowotwory, takie przypadki mogą się pojawiać i wymykać spod kontroli" - czytamy w raporcie.

Rak kolczystokomórkowy jest drugim - po czerniaku - najczęściej występującym nowotworem skóry. Większość przypadków udaje się zdiagnozować i wyleczyć zanim przemienią się w "smocze rogi".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | Onkologia | rak skóry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy