NAJCIEKAWSZE POCIĄGI ŚWIATA

Lubisz makiety kolejowe? Te miejsca są spełnieniem dziecięcych marzeń

Pociągi potrafią zafascynować człowieka. Podróż koleją ma w sobie coś magicznego, a same składy mogą zachwycać. To nie tylko szybkie nowoczesne składy, ale również historyczne majestatyczne konstrukcje wyrzucające kłęby dymu i pary. Nic dziwnego, że posiadanie własnej kolejki jest marzeniem wielu dzieci.

Czasem jednak fascynacja zostaje na dłużej i zamiast składanych torów przybiera postać wyjątkowych makiet, które rozmiarami i precyzją wykonania zachwycają. Na całym świecie jest mnóstwo pasjonatów tworzących swoje konstrukcje, zobacz jedne z najciekawszych, największych i najstarszych.

Miniatur Wunderland, Niemcy

Wymieniając najbardziej zachwycające miniaturowe linie kolejowe nie sposób nie zacząć od tego co największe, czyli parku miniatur w Hamburgu. To nie tylko największa atrakcja miasta, ale również w Niemczech. Zobaczymy tu imponującą miniaturową wersję Hamburga, austriackich Alp, górzystego niemieckiego regionu Harz oraz Francji, Włoch, Ameryki Północnej czy Skandynawii. Choć nie jest to makieta typowo kolejowa, to pociągi i ich ruch odgrywa istotną rolę w tworzeniu krajobrazu całości.

Reklama

Miniaturowa kolej i wioska, Stany Zjednoczone

Makieta przedstawia pociągi, które jeździły po Pensylwanii w latach 1880 - 1930. To lata obejmujące część  amerykańskiej rewolucji przemysłowej, epokę wiktoriańską i edwardiańską, I wojnę światową i lata 20. Cała makieta ma 25 metrów długości i 9,1 metra szerokości i pokazuje nie tylko linie kolejowe, ale również życie ówczesnych Amerykanów.

Muzeum Pendon, Wielka Brytania

Zlokalizowane w hrabstwie Oxfordshire w Anglii muzeum prezentuje różne modele w skali, w szczególności dużą scenę przedstawiającą części Vale of White Horse w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Wszystkie modele pociągów budowane są ręczne na podstawie zachowanych zapisów i fotografii, by jak najdokładniej przedstawić szczegóły. Wszystkie pociągi wykonane są w skali 1:76  i poruszają się po torze 18 mm.

Roadside America, Stany Zjednoczone

Ta makieta miałaby już niemal 90 lat. Została stworzona w 1935 roku. Po opisaniu jej w lokalnych gazetach popularność wzrosła na tyle, że konieczna okazała się rozbudowa i przeniesienie do nowej lokalizacji. Niestety problemy związane z ograniczeniami związanymi z COVID-19 sprawiły, że firma Roadside America ogłosiła 21 listopada 2020 r. zamknięcie na stałe po bezskutecznych próbach znalezienia kupca. Znajdowało się tu ponad 300 modeli - pociągów i autobusów. Oprócz tego krajobraz uzupełniało 10 tys. drzewek oraz 4 tys. modeli mieszkańców zajętych codziennymi czynnościami.

San Diego Model Railroad Museum, Stany Zjednoczone

Znajdująca się w Kalifornii, na powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych wystawa modeli kolejowych jest nie tylko największą w Stanach Zjednoczonych, ale również jedną z największych na świecie. Od dnia otwarcia w 1982 roku miejsce to odwiedziło niemal trzy miliony osób.

Odwzorowane są tu trasy w kilku skalach, m.in. Przełęcz Tehachapi, San Diego i Arizona Wschodnia w skali 1:87 (skala H0 o rozstawie szyn 16,5 mm), nigdy niewybudowaną linię Pacific Desert w skali  1:160 (skala N rozstawie szyn 9 mm) czy trasa z San Diego do Sacramento w skali 1:45 (skala 0 o rozstawie szyn 32 mm)

Pociągi, które się tu znajdują to dostępne na rynku modele amerykańskich firm. Dla najmłodszych przygotowano tu przyciski, którymi mogą uruchomić poszczególne linie. Nieco starsi mogą samodzielnie sterować wybranymi modelami pociągów.

Tech Model Railroad Club, Stany Zjednoczone

To organizacja studencka działająca przy Massachusetts Institute of Technology (MIT). Już po tej informacji można się spodziewać, że to nie będzie tradycyjna makieta. Choć w tym przypadku  studenci starali się odwzorować zarówno składy jak i otaczający je krajobraz, to makieta była polem ich inżynierskiej zabawy i tworzenia poszczególnych obwodów.

Na potrzeby swojej zabawy stworzyli wiele slangowych terminów. To również oni stworzyli i spopularyzowali słowo... haker, które później przeszło do komputerów i oprogramowania.

Początkowo cała makieta działała dzięki półautomatycznemu systemowi sterowania opartemu na przekaźnikach telefonicznych. Pozwalał on na jazdę wieloma pociągami w różnych kierunkach i przestawiania zwrotnic bez ingerencji człowieka.

Z czasem model przeniesiono do innego budynki i zmodernizowano. Jednym z ciekawszych elementów całej makiety od początku był model budynku MIT - Green Building. Dzięki podświetleniu okien można było grać w Tetrisa (w 2011 roku zrobili to w oryginalnym budynku).

Bekonscot, Wielka Brytania

Bekonscot w Beaconsfield w Buckinghamshire to najstarsza oryginalna modelowa wioska na świecie. Przedstawia życie w Anglii, głównie w latach  trzydziestych XX wieku. Na torach o długości 16 kilometrów automatycznie jeździ jednocześnie do 12 pociągów. Niektóre z modeli mają już wartość historyczną, jeżdżą bowiem nieprzerwanie od 50 lat, pokonując rocznie około 3,2 tys. kilometrów.

Model kolejki nie jest odwzorowaniem konkretnego miejsca, ale są tu modele istniejących budynków jak np. Midland, Great Central czy most Sydney Harbour Bridge. Modele pociągów były wielokrotnie  zmieniane. Dotychczas miejsce odwiedziło ponad 14 mln osób.

Sonoma TrainTown Railroad, Stany Zjednoczone

Miejsce nieco odbiega od przedstawionych wcześniej. To nie muzeum czy park z ogromnymi makietami, ale kolejka turystyczna nieco większych rozmiarów, znajdująca się w parku rozrywki w Kalifornii.

Odwiedzający to miejsce nie tylko mogą popatrzeć na zabytkowe pociągi, ale również nimi pojechać. Miniaturowa kolejka wykonana została w skali 1:4, a jedną z głównych atrakcji jest widowiskowa lokomotywa New York Central Hudson.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama