Prezentownik

Niedrogie laptopy i urządzenia 2w1 dla wszystkich

Wcale nie trzeba dysponować fortuną, by kupić funkcjonalnego urządzenia mobilnego. Za kwotę 2000 zł można stać się właścicielem dobrze wyposażonego laptopa lub tzw. hybrydy (urządzenia 2w1). Na co trzeba uważać wybierając się do sklepu komputerowego?

Każdy znaczący na rynku producent komputerów mobilnych ma w swojej ofercie kilka, a czasami nawet kilkanaście modeli niedrogich laptopów skierowanych do niezaawansowanych użytkowników, który potrzebują "zwykłego" sprzętu na co dzień. Decydując się na zakup takiej maszyny, trzeba kierować się trochę innymi kryteriami niż przy wyborze topowego laptopa. Warto zwrócić uwagę na detale, które przez niektórych producentów mogą zostać potraktowane po macoszemu, a co za tym idzie - spowodować nasze częste wizyty w serwisie komputerowym.

Obudowa to podstawa

Newralgicznym elementem niedrogich laptopów jest obudowa. Wielu producentów chcąc zminimalizować cenę komputera, decyduje się na poważne oszczędności i jako materiał dominujący wybiera tworzywo sztuczne niskiej jakości. Taki plastik ma tendencję do odkształcania się, przebarwiania i zbierania wszelkich rys oraz mikropęknięć. Kupując niedrogiego laptopa warto sprawdzić czy jego obudowa już nie nosi pierwszych oznak zużycia. Takie modele lepiej sobie od razu podarować, bo rozpadająca się obudowa zdecydowanie nie jest tym, czego chcemy doświadczać w komputerze mobilnym.

Reklama

Bardzo ważne jest także spasowanie poszczególnych elementów. Wszelkie skrzypnięcia i ugięcia materiału pod punktowym naciskiem są niemile widziane, ponieważ jednoznacznie skracają żywotność maszyny. Kupując niedrogiego laptopa bezpośrednio w sklepie komputerowym, przed finalizacją transakcji zawsze możemy sobie go dokładnie obejrzeć, ale w przypadku zakupów przez internet powinniśmy inwestować tylko w sprawdzone modele.

Takim niedrogim laptopem dla każdego jest 15-calowy ASUS X552CL wyposażony w najnowsze niskonapięciowe procesory Intel Core i3/i5/i7, Windowsa 8 na pokładzie i dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GT 710M. Komputer ten może pochwalić się zgrabną obudową o masie nie przekraczającej 2,5 kg. Warto wspomnieć także o zastosowanym tu systemie audio ASUS SonicMasters i technologii poprawy jakości obrazu ASUS Splendid.

Ekran – refleksy i kąty widzenia

Poza obudową, innym ważnym elementem budowy każdego laptopa jest ekran. Niedrogie komputery mobilne nie rozpieszczają użytkowników w tej kwestii. Najwięcej dostępnych na rynku modeli ma przekątne ekranów w rozmiarze 15,6 cali, choć zdarzają się zarówno mniejsze, jak i większe maszyny. Niemal wszystkie z nich pracują w rozdzielczości 1366 na 768 pikseli, która do codziennego użytku będzie wystarczająca. Raczej trudno będzie kupić laptopa z ekranem Full HD w cenie poniżej 2000 zł, chociaż czasami może trafić się wyjątkowa okazja.

Ekrany w  niedrogich komputerach mobilnych do codziennego użytku raczej nie oferują ponadprzeciętnego odwzorowania kolorów, głębi czerni i podświetlenia. Wszystko jest tu "typowe", a dla przeciętnego użytkownika fakt ten nie powinien stanowić większego problemu. Do niewymagającej pracy biurowej i multimediów nawet ekrany o przeciętnych parametrach powinny być odpowiednie. Warto także zwrócić uwagę na typ zastosowanej matrycy. Błyszcząca zapewni lepsze odwzorowanie kolorów, choć będą zostawać na niej bardziej widoczne odciski palców oraz będzie źródłem irytujących refleksów świetlnych. Znacznie wyższy komfort pracy daje matryca matowa, choć kolory na niej wyświetlane są chłodniejsze, bardziej stonowane.

Dobrym komputerem do codziennych zadań będzie multimedialny ASUS VivoBook X202E, dysponujący 11,6-calowym dotykowym ekranem, niskonapięciowym procesorem Core i3-3217U i zintegrowaną kartą graficzną. Komputer cechuje świeża stylistyka, ciekawe wzornictwo, dźwięk SonicMaster oraz mobilność na wysokim poziomie.

A może hybryda?

Dla wielu osób dobrym rozwiązaniem może okazać się kupno urządzenia 2w1, integrującego funkcje laptopa i tabletu. Cechą charakterystyczną takiej hybrydy jest fakt, że komputer mobilny w dowolnym momencie można zamienić w tablet. Dzieje się to albo poprzez oddzielenie części z ekranem od jednostki centralnej, albo poprzez obrócenie ekranu w taki sposób, by dało się swobodnie używać go za pomocą dotyku. Na rynku jest wiele takich modeli, ale na szczególną uwagę zasługuje ASUS Transformer Book T100TA, w którym 10,1-calowy ekran jednym ruchem palca odłączymy od jednostki zawierającej klawiaturę i touchpad. Komputer został oparty na platformie Intel Bay Trail-T i oferuje aż 11 godzin pracy na baterii. T100TA to najlepszy przykład nowoczesnego, kompaktowego komputera mobilnego na co dzień.

materiały promocyjne
Dowiedz się więcej na temat: Asus | hybrydy | tani laptop
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy