Tablet, telefon i notebook na komunię

BlackBerry Z10 - pierwsze wrażenia

W Ambasadzie Kanady miała miejsce polska premiera smartfona BlackBerry Z10. Mieliśmy okazję przyjrzeć się mu z bliska i ocenić wszystkie najważniejsze nowe funkcje. Czy Z10 ma szansę w starciu z supersmartfonami z Androidem oraz z iPhonem?

Jak przystało na urządzenie o charakterze biznesowym, Z10 ma "skromny" design. Obudowa jest oszczędna w detale i bardzo elegancka. Ekran z obu stron ogranicza obudowa - trochę na wzór iPhone'a 5 czy HTC One. Na bocznych krawędziach znalazły się aluminiowe przyciski - blokada ekranu i kontrolery głośności. Tylna plastikowa część obudowy jest zdejmowana i ma nieregularną powierzchnię, dzięki czemu trudniej będzie ją zarysować. W ogóle całe urządzenie sprawia wrażenie bardzo solidnego. Nie ugina się i nie skrzypi pod naciskiem palców, a przy tym jest naprawdę lekkie.

Dzięki stosunkowo kompaktowym rozmiarom smartfon wygodnie i pewnie leży w dłoni. Ekran o przekątnej 4,2 cala wydaje się optymalny i stanowi dobrą alternatywę dla ogromnych paneli, które zdominowały rynek. Rozdzielczość 768 na 1280 pikseli gwarantuje ostrość na bardzo wysokim poziomie. Pozwolę sobie również pochwalić jasność panelu w nowym BlackBerry i jakość wyświetlanego obrazu. Nie ustępuje on wyświetlaczom stosowanym przez konkurencję.

Reklama

Z10 jest napędzany przez dwurdzeniowy układ TI OMAP o taktowaniu 1,5 GHz, wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Wymienione podzespoły w połączeniu z zupełnie nowym i dobrze zoptymalizowanym systemem dają przyjemny efekt. Telefon działa bowiem szybko i płynnie. W trakcie kilkunastominutowej zabawy nie zauważyłem żadnych spadków wydajności.

System operacyjny to zdecydowanie najmocniejszy element nowego smartfona BlackBerry. Został opracowany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić obsługę i oprzeć ją na gestach. Dzięki temu poruszanie się po systemie i przełączanie pomiędzy aplikacjami sprowadza się do kilku prostych ruchów kciukiem, wykonywanych na powierzchni ekranu. Nie potrzebujemy do tego przycisków systemowych - nawet "home", który jest w końcu podstawą obsługi najpopularniejszych systemów operacyjnych. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale. Jest proste i intuicyjne, a na odnalezienie się w nowym środowisku potrzeba zaledwie kilku minut.

BlackBerry Z10 i nowy system operacyjny zapowiadają się niezwykle interesująco. Myślę, że proste i intuicyjne rozwiązania może docenić wielu użytkowników. Szczegółowy test pozostałych elementów nowego smartfona pojawi się już wkrótce.

Na premierze dowiedzieliśmy się, że Z10 jeszcze w tym tygodniu zadebiutuje w Orange i Play. U pozostałych operatorów telefon powinien pojawić się w ciągu najbliższych kilku tygodni. Niestety, nie wiemy kiedy i za ile, będzie dostępny w sprzedaży detalicznej.

Model Q10, czyli klasyczny terminal BlackBerry z systemem BlackBerry 10, powinien pojawić się w sprzedaży jeszcze wiosną tego roku.

BlackBerry Z10 - specyfikacja

System operacyjny  BlackBerry 10
Procesor  dwurdzeniowy TI OMAP 1,5 GHz
RAM  2 GB
Ekran    4,2 cala o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli
Kamera  8 Mpix
Transmisja danych LTE, HSPA, WiFi, NFC, Bluetooth
Pamięć  16 GB + microSD
Wymiary  130 x 65,6 x 9 mm
Bateria  1800 mAh
Cena  -

Jakub Płaza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy