Tablet, telefon i notebook na komunię

HTC Cha Cha - telefon Facebookowy

Cha Cha to potwierdzenie życiowej sentencji, że nie można mieć wszystkiego. W tym wypadku otrzymujesz doskonałą klawiaturę sprzętową, ale kosztem wielkości ekranu.

Smartfon ma znaną z biznesowych urządzeń Blackberry budowę typu messenger, czyli dużą klawiaturę qwerty umieszczoną pod prostokątnym ekranem o dłuższej podstawie (odwrotnie niż w klasycznych smartfonach). Ekran jest przy tym znacznie mniejszy niż w większości smartfonów - ma przekątną tylko 2,6 cala.

Za i przeciw

Korzystanie z tak małego ekranu sprawia, że smartfon w niektórych zastosowaniach sprawdza się gorzej od konkurencyjnych urządzeń bez klawiatury. Mniej wygodne jest przeglądanie internetu, oglądanie filmów, korzystanie z mapy i czytanie tekstu, np. książek i dokumentów. Na szczęście do rozmiarów ekranu znakomicie dopasowano nakładkę graficzną na system Android (w wersji 2.3.3). Ułatwienia w korzystaniu ze smartfonu widać m.in. przy przeglądaniu ekranu aplikacji i dodawaniu widżetów. Cha Cha pozwala przypisać aplikacje do wybranych klawiszy qwerty. Wciskając np. kombinację przycisku szukaj i litery b, uruchomisz przeglądarkę.

Reklama

Na klawiaturze jest także przycisk uruchamiający aparat oraz klawisze odbierania i odrzucania rozmowy. Pod klawiaturą znajduje się przycisk z logo serwisu Facebook. Jego wciśnięcie pozwala szybko dodawać wpisy, zdjęcia i filmy na tablicę. Z Facebookiem można także scalić listę kontaktów. Duży wpływ na wygodę użytkowania ma to, że ekran, choć mały, obsługuje komendy multidotykowe i jest bardzo precyzyjny.

Więcej ciekawych artykułów - do znalezienia w najnowszym numerze PC Format 9/2011. Już w kioskach!

Klawiatura

Bardzo wygodna. Klawisze mają podświetlenie, wyprofilowany, mocno wypukły kształt i są bardzo luźno rozmieszczone. Dzięki temu podczas pisania praktycznie nie zdarzają się literówki. Klawisz funkcyjny znajduje się pod lewym kciukiem, a strzałki, które ułatwiają nawigowanie po tekście, pod prawym. Egzemplarz smartfonu dostarczony do redakcji nie miał niestety polskiego słownika, ale HTC nigdy nie miało problemu z tym elementem, więc najprawdopodobniej sklepowe wersje Cha Cha będą w niego wyposażone.

Wykonanie

Pod względem wykonania Cha Cha nie ustępuje droższym modelom. Cała obudowa jest matowa, a znaczną jej część (w tym klawiaturę) zrobiono z aluminium. Powierzchnia obudowy jest wyłożona miłą w dotyku, delikatną gumą.

Aby smartfon dobrze leżał w dłoni szczególnie podczas pisania, dolną część obudowy wygięto w lekki łuk - klawiatura jest nachylona pod małym kątem w stosunku do ekranu.

Polecamy!

Poza ograniczeniami, jakie nakłada mały ekran, Cha Cha nie ma większych wad. Urządzenie polecamy przede wszystkim użytkownikom, którzy dużo pracują z tekstem - edytują dokumenty, udzielają się w sieci, często esemesują. Druga grupa użytkowników, którym Cha Cha przypadnie do gustu, to telefoniczni konserwatyści patrzący krzywo na dotykowe ekrany. HTC pozwala korzystać ze sprzętowej klawiatury, a jednocześnie oswaja z poleceniami dotykowymi.

PLUSY

+ Jakość wykonania

+ Wygodna klawiatura

+ Udogodnienia w interfejsie

+ Integracja z Facebookiem

+ Mały ekran

MINUSY

- Brak polskiego słownika

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: HTC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy