Tablet, telefon i notebook na komunię

Tablet z Biedronki w pojedynku z tabletem z Carrefoura

Który z tabletów oferowanych w dyskontach jest lepszy - tablet z Biedronki czy tablet z Carrefoura

Zacznijmy od tego, że urządzenia bardzo do siebie podobne - szczególnie pod względem zastosowanych podzespołów. Mają też tę samą wersję systemu operacyjnego Android. Różnice między tabletami są jednak zauważalne i powinny być brane pod uwagę przy zakupie.

Obudowa i ekran

Oba modele mają taką samą przekątną ekranu, rozdzielczość i format 16:9, obudowa jest już inna. Tracer Ovo ma dużą ramkę wokół ekranu, zaokrąglone krawędzie obudowy i fortepianowy plastik (biały na tylnej ściance). Całość jest porządnie wykonana, ale o mało nowoczesnym wyglądzie. Natomiast Goclever Tab A73 wykonano z matowego plastiku o metalicznym kolorze, który prezentuje się znacznie lepiej niż obudowa konkurenta. Inna istotna różnica to przyciski pod ekranem - w Ovo są to tradycyjne klawisze, płytko osadzone w obudowie, które wydają głośne kliknięcie przy wciskaniu.

Reklama

Goclever ma przyciski dotykowe, z których wygodniej się korzysta. Wyświetlacze obu tabletów mają kłopot z odwzorowaniem pełnej gamy barw - można zauważyć brak płynnych przejść między poszczególnymi kolorami. Dodatkowo w tablecie Ovo występują odbarwienia przy trzymaniu urządzenia w dłoni - skutek zastosowania zbyt miękkiej tylnej ścianki obudowy. Produkt Tracer ma za to znacznie lepsze kąty widzenia obrazu - w Goclever szybko się pojawia efekt negatywu.

Wyposażenie

Oba tablety wyposażono w procesory jednordzeniowe - 1 GHz w Goclever i 1,2 GHz w Tracer - które pozwalają na bardzo płynne wyświetlanie animacji. Porównanie wydajności obu tabletów (w odniesieniu do urządzenia z procesorem dwurdzeniowym) pokazujemy na wykresach. Ovo ma dwa raz więcej wbudowanej pamięci flash 8 GB), ale obydwa tablety obsługują karty pamięci microSD. Ich port znajduje się w obudowie - tuż obok portu HDMI i miniUSB.

Tablety nie mają ani modułu GPS ani bluetooth - jedyny interfejs bezprzewodowej komunikacji to Wi-Fi. Brak także komunikacji 3G, choć do portu USB można podłączyć niektóre modele modemów. Kiepsko wypada wbudowana kamera. Znajduje się z przodu obudowy, a zdjęcia i filmy, które wykonuje, są bardzo słabej jakości. Kamerę możesz wykorzystać np. do komunikacji przez Skype'a - w obudowie tabletów znajduje się potrzebny do tego mikrofon oraz głośnik.

Materiał wideo porównujący oba urządzenia:

System i aplikacje

Android 4 na ekranie o formacie 16:9 zdecydowanie wygodniej obsługiwać, trzymając tablet poziomo. Układ pionowy sprawdzi się tylko przy czytaniu e-booków. Tablety mają bardzo podobny pakiet fabrycznie zainstalowanych aplikacji. Różnice występują w przypadku czytnika e-booków (wygodniejszy i bardziej funkcjonalny ma Tracer) oraz klienta poczty Gmail (tu także w lepsze narzędzie wyposażono Ovo). Identycznie wyglądają klawiatury ekranowe qwerty - w Goclever wciskaniu poszczególnych klawiszy towarzyszy wibracja - niewspierane polskim słownikiem.

O tym, że obydwa tablety korzystają z tej samej wersji przeglądarki internetowej, świadczą identyczne błędy w łamaniu tekstu witryn. Widoczny jest też spadek płynności pracy tabletu przy przewijaniu stron WWW lub zmianie wielkości zawartości za pomocą gestu szczypania.

Niedoróbki

Na szczęście nie ma ich wiele, szczególnie biorąc pod uwagę cenę urządzeń. Oba tablety potrafią sporadycznie "zamyślić" się na kilka sekund, podczas których nie odpowiadają na polecenia. Występują też problemy z instalowaniem niektórych aplikacji ze sklepu Google Play. Jest to wynik nierozpoznania modelu tabletu przez program. Producenci zapewniają, że zostanie rozwiązany (bardzo możliwe, że już został), a w sieci znajdziesz porady, jak ominąć problem. Oba tablety wymagają częstego ładowania - cztery godziny pracy na akumulatorze to zdecydowanie za mało. Jeśli zamierzasz często oglądać filmy, to te modele mogą cię rozczarować.

Podsumowanie

W tekście przeprowadzonym przez "PC Format" tablet z Biedronki i tablet z Carrefoura tak naprawdę otrzymały takie same końcowe oceny, zatem nie można jednoznacznie rozstrzygnąć, który jest lepszy.

Maciej Płochocki

Dokładną ocenę każdego z aspektów obu urządzeń oraz ich testy wydajnościowe można znaleźć w najnowszym numerze magazynu - "PC Format 6/2012"

GoClever Tab A73

+ Najnowsza wersja OS-u,

+ Dobra płynność działania,

- Słaby akumulator,

- Mała pojemność pamięci.

Tracer Ovo

+ Najnowsza wersja OS-u,

+ Dobra płynność działania,

- Słaby akumulator,

- Miękki tył obudowy.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: Tablet | tani tablet android
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy