Tablet

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:38) Aktualizacja Piątek, 8 grudnia 2023 (13:49)
Tablet to przenośne urządzenie elektroniczne, które jest większe od smartfona, ale mniejsze niż większość laptopów. Charakteryzuje się dotykowym ekranem, który może być obsługiwany palcami albo specjalnym rysikiem. Tablety są popularne ze względu na swoją mobilność, łatwość obsługi i wszechstronność. Mogą służyć do przeglądania internetu, odtwarzania multimediów, czytania e-booków oraz korzystania z różnorodnych aplikacji i gier. Większość tabletów oferuje połączenie z internetem przez WiFi albo przez sieć komórkową (LTE lub 5G).
Tablet - najważniejsze informacje
Tablet Samsung Galaxy Tab S9 FE /Samsung /materiały prasowe

Tablet - najważniejsze informacje

Co to jest tablet?

Tablet wielu osobom kojarzy się z nieco większym smartfonem i tak też jest w rzeczywistości, choć tylko częściowo. Urządzenia te zacierają granice również pomiędzy telefonem a laptopem.

Tablety charakteryzuje duży ekran, cienka obudowa oraz zastosowanie jednego z dwóch systemów operacyjnych – iOS w przypadku Apple i Android w urządzeniach wszystkich pozostałych producentów.

Tablet w niektórych przypadkach może służyć jako smartfon – wystarczy sięgnąć po model z gniazdem na kartę SIM.

W konsumpcji treści pomaga duży ekran. Jest on znacznie większy niż w przypadku smartfonów i ma od 7 do nawet 14 cali. Za płynne użytkowanie odpowiadają szybkie procesory, dzięki którym można na nich grać nawet w bardziej wymagające gry wideo. W pamięci masowej urządzenia można zainstalować programy i aplikacje ze sklepu Google Play (w przypadku modeli opartych na Androidzie) oraz z App Store (w urządzeniach marki Apple).

Jaki był pierwszy tablet? 

GRiDPad oparty na systemie MS-DOS to pierwszy tablet komputerowy. Ważył ponad 2 kilogramy  i był wyposażony w ekran dotykowy obsługiwany rysikiem. Ze względu na ogromne zaawansowanie techniczne, GRiDPad kosztował w chwili jego debiutu niespełna 2400 dolarów, co odpowiada ponad 6000 dolarów obecnie.

Pierwszy tablet znany nam obecnie to dzieło Billa Gatesa. W 2001 roku szef Microsoftu pokazał Compaq Tablet, który był oparty na zmodyfikowanym Windowsie XP.

Największy sukces na rynku tabletów osiągnęła marka Apple. Tuż po wprowadzeniu na rynek konsumencki iPada w ciągu niespełna 3 miesięcy sprzedaży dostarczyła do swoich klientów aż 3 miliony urządzeń.

Temat Tablet znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Tablet

Tablet - Wiadomości