Ewolucja rozmiaru telewizora przez ostatnie 10 lat
Telewizory mają coraz większą przekątną ekranu, ale wcale nie wiąże się to ze znacznym wzrostem rozmiarów odbiornika. Wraz z postępem w cyklu produkcyjnym paneli i samych telewizorów, udało się praktycznie wyeliminować ramki boczne w TV. Samsung w ciekawy sposób pokazał, jak wyglądała ewolucja telewizorów na przestrzeni 10 lat.
- W 2013 roku telewizory 4K stanowiły 3 proc. rynku. Dzisiaj ta liczba wzrosła do 70 proc., a telewizory 4K mające przekątną ekranu 55 cali lub większą to aż 97 proc. rynku - opisuje Guy Kinnell. wiceprezes Visual Display Business w Samsung Electronics. Producentom zależy na sprzedaży większych telewizorów ze względu na wyższą marżę. Z drugiej strony, klienci coraz chętniej umieszczają w swoich domach i mieszkaniach telewizory o większej przekątnej. Co jest tego powodem?
Gigantyczna przekątna ekranu lata temu wiązała się nie tylko z wysoką ceną telewizora LCD lub plazmy, odbiornik zwyczajnie zajmował bardzo dużo miejsca w pokoju. Wraz z ze zmianą wystroju wnętrz naszych mieszkań (coraz większy minimalizm, zatem więcej przestrzeni dla telewizorów), ramki boczne telewizorów robiły się coraz mniejsze, a telewizor 75-calowy zajmuje tyle przestrzeni, co kiedy telewizor 60-calowy.
Samsung podczas targów IFA w Berlinie przygotował prezentację, która dobrze zobrazowała, jak wyglądał 60-calowy telewizor w 2008 roku, a jak prezentuje się dzisiaj (mając w rzeczywistości 75 cali).
Robi wrażenie i działa na wyobraźnię. Zresztą, wystarczy porównać 32-calowy telewizor sprzed 10 lat ze sprzedawanymi dzisiaj odbiornikami, które rozmiarami przypominają monitory, a nie "wielkie" - jak zdawało się nam jeszcze 10 lat temu - telewizory.
Poniższa galeria może służyć na udaną prezentację ewolucji "calarzu" telewizorów przez ostatnie lata.