Przyszłość pola bitwy

DARPA: Broń laserowa na wyposażeniu myśliwców już w 2014 roku

DARPA zamierza wyposażyć amerykańskie myśliwce w broń laserową już w przyszłym roku. W grę wchodzą dwa rozwiązania – HELLADS i ABC.

Walka w powietrzu staje się coraz trudniejsza i coraz bardziej wyrafinowana. DARPA uważa, że skutecznie przeciwdziałanie zagrożeniom - zarówno z powietrza, jak i ziemi - wymaga odpowiednich środków, a broń laserowa jest jednym z nich.

W zaawansowanym stadium rozwoju znajduje się program HELLADS, czyli High Energy Liquid Laser Area Defense System. Zakłada on opracowanie 150-kilowatowej broni laserowej, która będzie dziesięciokrotnie mniejsza od obecnie wykorzystywanych systemów o podobnej mocy. Ważnym czynnikiem jest również rozmiar i waga - 3 metry sześcienne i mniej niż 5 kg na 1 kilowat. To pozwoliłoby na umieszczenie broni na pokładzie myśliwca.

Reklama

Wkrótce rozpoczną się testy naziemne, a po nich - już w 2014 roku - ostateczny sprawdzian w powietrzu. Laser musi okazać się skuteczny przeciwko rakietom powietrze-powietrze oraz ziemia-powietrze. Inżynierowie sprawdzą także jego zdolność do naprowadzania rakiet powietrze-ziemia.

ABC (Aero-Adaptive/Aero-Optic Beam Control) opiera się na niewielkiej wieżyczce, montowanej na pokładach samolotów. Jej zadanie miałoby polegać na zestrzeliwaniu nadlatujących pocisków rakietowych. Problem jest jednak złożony, ponieważ precyzyjne namierzanie i oddawanie "strzałów", utrudniają turbulencje generowane przez silniki samolotu. Pierwsza faza testów obejmie badania w tunelu aerodynamicznym.

Podobne rozwiązania pojawią się już wkrótce na amerykańskich okrętach wojennych. Odpowiednie testy przeprowadzano w ubiegłym roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: DARPA | Broń laserowa | myśliwce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy