Reklama

Przejście Polski na telewizję cyfrową

Jaki sprzęt jest potrzebny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Co należy posiadać, aby bez problemu odbierać naziemną telewizję cyfrową w swoim domu?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder (zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4,). Może być wbudowany w telewizor (najnowsze odbiorniki w większości przypadków go mają) lub zewnętrzny, podłączony do telewizora (tzw. set-top-box). Tak jak i dziś, potrzebna jest też antena naziemna.

Dekoder do odbioru sygnału TV

Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, powinni kupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora przez gniazda z tyłu obudowy. Najpopularniejszym sposobem podłączenia jest użycie gniazda Euro. W telewizorach z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 trzeba po prostu na nowo wyszukać programy. Telewizor zacznie odbierać kilkanaście programów.

Reklama

Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów, np. LCD, powinni upewnić się, czy sprzęt odbierze nowy sygnał. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych wyposażone są bowiem w dekoder DVB-T MPEG-2, który nie pozwala na poprawny odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Trzeba więc dokupić zewnętrzny dekoder DVB-T MPEG-4 i podłączyć go, np. używając cyfrowego gniazda HDMI.

Zamiast dekodera można też kupić moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo (urządzenie umożliwiające odbiór programów płatnych, kodowanych w określonym systemie), trzeba więc to sprawdzić przed zakupem.

Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB.

Odpowiednia antena

We wszystkich przypadkach trzeba pamiętać o antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa lub zbiorowa, pod warunkiem, że jest prawidłowego dostosowana. Anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach, tj. blisko nadajnika, przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. To ważna informacja, bo wielu osobom zdaje się, że prosta antena pokojowa wystarczy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nie jest to prawda! Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 - 69. Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Jeżeli antena dziś zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie będzie trzeba jej zmieniać.

Jaką antenę wybrać doradzamy w tym materiale

Koszt dekodera, to ok 100-250 zł. Ceny anten - 50-200 zł.

Obowiązki sprzedawców

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sprzedawca musi poinformować klienta przez zakupem, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Gdyby kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i a my nie zostaliśmy o tym poinformowani przed zakupem, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej lub Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Uwaga na naciągaczy i oszustów

Nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informują np. że jeżeli ktoś nie kupi dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają, że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić abonament dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie.

Kto nie musi się przejmować cyfryzacją?

Osoby odbierające telewizję przy pomocy anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet).

------

W artykule wykorzystano fragmenty opublikowane na stronie www.mac.gov.pl.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama