Nowe samochody Tesla – elektryczna ciężarówka oraz superszybki roadster

Podczas nocnej prezentacji Tesla zaprezentowała pierwszą w historii firmy elektryczną ciężarówkę – model Semi. Ogromną niespodzianką była także premiera modelu Roadster przyspieszającego do 100 km/h w zaledwie 1,9 s.

Elektryczny ciągnik Tesla

Tesla Semi to pierwsza elektryczna ciężarówka amerykańskiej firmy Elona Muska. Poza ogromnym zasięgiem mającym wynosić niemal 800 km na jednym ładowaniu, pojazd ma także dysponować imponującym przyspieszeniem na poziomie 5 s do 60 mph (mowa oczywiście o samym ciągniku, bez naczepy).

We wnętrzu elektrycznego tira znajdą się dwa duże ekrany dotykowe całkowicie zastępujące mechaniczne przyciski. To właśnie na nich mają wyświetlać się wszystkie istotne informacje, takie jak nawigacja, obrazy z kamer monitorujących martwe pole, a także specjalne oprogramowanie integrujące się bezpośrednio z systemem zarządzania flotą. Również pozycja kierowcy jest wyjątkowa bo znajduje się na samym środku kokpitu. Wszystko to w celu zapewnienia prowadzącemu optymalnej widoczności.   

Reklama

Ciężarówka Tesli to także autopilot z prawdziwego zdarzenia. Ten nie tylko wspomoże kierowcę w automatycznym hamowaniu i utrzymywaniu pasa jazdy, ale także umożliwi płynne poruszanie się w zautomatyzowanym konwoju za specjalnym pojazdem prowadzącym. 

Wszystko to ma być oczywiście tańsze w utrzymaniu od standardowych, spalinowych ciągników. Według producenta, Tesla Semi pozwoli zaoszczędzić nie tylko na paliwie ale także na samym serwisie z powodu znikomej ilości kosztownych w utrzymaniu mechanizmów.  

Produkcja elektrycznego ciągnika ruszy już w 2019 roku. Koszt rezerwacji to 5000 USD za ciężarówkę.

Najszybszy samochód świata

Podczas nocnego pokazu, prawdziwą euforie wzbudziła prezentacja innego pojazdu. Mowa o nowym modelu Tesla Roadster - następcy pierwszego samochodu wyprodukowanego przez markę Tesla Motors.

Ten elektryczny supersamochód ma rozpędzać się od 0 do 100km/h w niesamowite 1,9 s. Nic więc dziwnego, że podczas prezentacji Elon Musk nie wahał się użyć określenia "najszybszy samochód świata". Maksymalna prędkość z jaka ma poruszać się model roadster to oszałamiające 400 km/h, a wszystko to napędzane akumulatorami o pojemności do 250 kWh. Według Tesli mają zapewnić one zasięg rzędu 1000km.

Niestety za taką przyjemność trzeba zapłacić. Samochód w wersji startowej - Fouders Series - ma kosztować 250 tys. dol. Oficjalna premiera została zaplanowana na 2020 rok. Jest na co czekać. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy