Elon Musk

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:29) Aktualizacja Środa, 15 listopada 2023 (15:59)
Elon Musk to przedsiębiorca, inżynier i wynalazca, właściciel SpaceX, Starlinka, Tesli, Neuralinka czy Twittera. Musk jest jedną z najbardziej wpływowych postaci w technologii i eksploracji kosmicznej. Znany z ambitnych wizji przyszłości, w tym kolonizacji Marsa i rozwoju zaawansowanych interfejsów mózg-maszyna.
Elon Musk - najważniejsze informacje
Elon Musk. /ALAIN JOCARD / AFP /AFP

Elon Musk - najważniejsze informacje

Kim jest Elon Musk?

Elon Musk pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Urodził się w 1971 roku w Pretorii i jest synem rodowitego Afrykanera, inżyniera Errola Muska. Jego matka to urodzona w Kanadzie modelka i dietetyczka Maye Musk. 

Sam Musk posiada obywatelstwo południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie. 

Kariera Elona Muska rozpoczęła się od firmy Zip2, którą po czterech latach działalności sprzedał za 22 miliony dolarów. Nabrała natomiast tempa po spieniężeniu ponad 11 procent udziałów w PayPal koncernowi eBay. 

Obecnie Elon Musk większość swoich sił wkłada w dwie firmy – SpaceX, która zajmuje się eksploracją kosmosu oraz Tesla Motors – producenta samochodów elektrycznych. Sama Tesla spopularyzowała zresztą branżę EV i stanowiła istotny czynnik w jej rozwoju. Obecnie sprzedaje na całym świecie najwięcej aut elektrycznych spośród innych producentów i wyznacza na tym rynku trendy.

Poza tymi dwiema markami wizjoner ma także więcej nieco mniejszych, które jednak nie są tymi głównymi w jego portfolio. To m.in. Twitter (obecnie X), Neuralink, Boring Company i Hyperloop. 

Wokół przedsiębiorcy narosło wiele kontrowersji. Szczególnie źle oceniane są niemożliwe do spełnienia obietnice, głównie dotyczące marki Tesla. Dla przykładu za funkcję „Autopilot”, czyli samodzielnego sterowania samochodem przez wbudowany komputer. System ten tylko w USA odpowiada za 1000 zgonów ze względu na błędne oprogramowanie.

Elon Musk stale podsyca atmosferę wokół siebie, prezentując coraz nowsze i dalekosiężne wizje. Chce w przyszłości uczestniczyć w kolonizacji Marsa, rozwijać technologie szybkiego transportu Hyperloop, a także stworzyć interfejs łączący mózg z komputerem (Neuralink).

Temat Elon Musk znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Elon Musk

Elon Musk - Wiadomości