Nexus One - superkomórka Google

Google rozpoczęło walkę z Nokią, Apple oraz innymi producentami telefonów - twórcy najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki pokazali światu swoją komórkę, Nexus One.

Czym Nexus One będzie różnił się od pozostałych telefonów komórkowych? Tak naprawdę niczym - przynajmniej na płaszczyźnie technologicznej. Natomiast kluczem do sukcesu Nexus One ma być najnowsza wersja systemu operacyjnego Android autorstwa Google oraz popularne aplikacje Google, z których korzystać może Nexus One.

- Nexus One należy do klasy urządzeń, które można nazwać "superkomórkami" - a to za sprawą mającego 1GHz procesora, co czyni go prawie tak potężnym jak komputery sprzed 3 lat - powiedział Andy Rubin z Google.

Reklama

Jakie programistyczne sztuczki zastosowano w Nexus One? Przede wszystkim należy wspomnieć o nawigacji dla pieszych korzystającej z Google Maps (w tym nawigacji głosowej) i wprowadzaniu tekstu przy pomocy głosu. Zresztą zastąpienie klawiatury głosem ma być ważnym elementem Nexus One - teoretycznie będziemy mogli korzystać z komórki Google bez potrzeby używania klawiatury.

Pozostałe nowości nie zaskakują - zapowiedziano pełną integrację z serwisami społecznościowymi, obsługę kont mailowych Google i wsparcie dla internetowego sklepu z aplikacjami Android Market. Nexus One oczywiście bez problemów radzi sobie z filmami, muzyką oraz robieniem zdjęć i kręceniem filmów.

Za produkcję komórki Google odpowiedzialna jest tajwańska firma HTC - która z Google współpracuje od czasów pierwszego telefonu z Androidem, G1. Co ciekawe, Nexusa można zamówić przez stronę Google, bez simlocka. Cena? Dokładnie 529 dolarów (oferta ważna tylko w USA). Drugą opcją jest zakup telefonu w sieci T-Mobile z dwuletnim abonamentem w cenie 179 dolarów. Na razie nie mamy informacji o europejskiej ofercie.

Na pierwszy rzut oka Nexus One nie zaskakuje niczym nadzwyczajnym - w 2010 roku na rynku zobaczymy wiele komórek z nową wersją Androida. Czy magia Google przyciągnie klientów?

SPECYFIKACJA NEXUS ONE

Wyświetlacz: 3.7" AMOLED 480x800 WVGA

Grubość: 11.5mm; Waga: 130g

Procesor: Qualcomm Snapdragon 3G QSD8250 1GHz

Kamera: 5 Mpix, auto focus, flesz i geo tagging

Pamięć: 512MB Flash, 512MB RAM

Bateria: 1400 mAh

ŁK

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy