Omnia II - najlepsza komórka z Windows?
Samsung powraca na rynek ze swoim sztandarowym telefonem - Omnia, z łacińskiego "wszystko". Czy druga wersja tego popularnego telefonu wnosi coś nowego?
Omnia była - i nadal jest - jednym z najciekawszych smartfonów wprowadzonych na rynek przez Samsunga. Jego "duchowym następcą" był Omnia HD, który oprócz większego ekranu różnił się także od swojego poprzednika systemem operacyjnym - korzystał on z Symbiana w wersji dotykowej. Wraz z premierą Windows Mobile 6.5 zadebiutowały także nowe telefony - Omnia II ma być forpocztą dla nowego systemu.
Otwieramy pudełko
W pudełku znajdziemy telefon oraz wszystkie standardowe dodatki - nie zabrakło rysika, który można doczepić do telefonu. Trzeba przyznać, że wygląda on trochę dziwnie, zwisając z telefonu. Samsung powinien znaleźć inne rozwiązanie dla umieszczenia tego dodatku.
Omnia II prezentuje się dość standardowo. Telefon ma rozmiary 118 na 59,6 na 11,9 mm i waży 117 g. Duże rozmiary wiążą się oczywiście z ekranem - ma on przekątną wynoszącą aż 3,7 cali. To naprawdę dużo - niewiele komórek ma ekran o większej przekątnej (np. Touch HD2 - 3,8"). Uwagę zwraca także pentagonalny przycisk, jaki można znaleźć na dole obudowy (pod nim nie kryje się nic nadzwyczajnego - przejście do menu głównego). Reszta przycisków to standard.
Chociaż nie można mieć bezpośrednich zarzutów do wykonania Omnia II, tak naprawdę ten smartfon w żadnej mierze nie jest synonimem innowacji . Samsung mógłby zaskoczyć nas trochę bardziej.
Problemy z Windowsem
O tym, co potrafi Windows Mobile 6.5 można przeczytać TUTAJ. Opiszmy natomiast nowości pojawiające się w Omnia II. Po pierwsze, dostajemy interfejs TouchWiz 2.0, czyli sztandarowe widżety przygotowane przez Samsunga (m.in. od ikon serwisów społecznościowych na odtwarzaczu czy kalendarzu kończąc). Widżety można umieścić na jednej z trzech plansz pulpitu. To rozwiązanie nie musi podobać się każdemu.
Drugą nowością jest interfejs 3D, czyli animowany sześcian na którym umieszczono ikony m.in. galerii oraz odtwarzacza multimedialnego. Jest to dość efektowne rozwiązanie, ale tak naprawdę to kolejne menu - po pulpicie, menu głównym i menu Windows Mobile 6.5! Dlaczego użytkownik musi przekopywać się przez tyle menusów? Nie wiadomo.
Jak sprawuje się system operacyjny? Chciałoby się napisać, że bezproblemowo, ale tak, niestety, nie jest. Ekran dotykowy nie za każdym razem od razu reaguje na nasze komendy, przez co niektóre opcje musimy wciskać więcej niż raz. Ponadto sam system lubi działać z poślizgiem, szczególnie pulpit i TouchWiz (ten problem znamy z wcześniejszych wersji). Kombinacja tych dwóch przeszkód sprawia, że obsługa Omnia II w pewnych momentach nie należy do najprzyjemniejszych wśród telefonów.
Aby jednak nie narzekać, Omnia II podczas testów (dwa tygodnie) ani razu się nie zawiesiła, a rewelacyjnie sprawdzająca się opcja zmieniania pracujących aplikacji w locie (przy pomocy pentagonalnego przycisku) jest po prostu świetna. Także pisanie przy pomocy wirtualnej klawiatury nie stwarza jakiś większych wyznań. Są zatem plusy tego systemu. Oraz telefonu.
Prawie jak komputer
Nowy smartfon Samsunga ma potężny procesor 800MHz Samsung i 256MB pamięci RAM, zatem mamy tu mały komputer. Mały komputer, który może obsłużyć kilka aplikacji jednocześnie. Koreańscy inżynierowie nie szczędzili Omnia II wszystkich najnowszych technologii.
Na pokładzie znajdziemy zatem moduł HSDPA umożliwiający ściąganie danych z prędkością 7,2 Mb/s i wysyłkę danych z prędkością ponad 5 Mb/s. Jest oczywiście bardzo dobrze sprawujące się Wi-Fi, a także Bluetooth 2.0. Co ważne, wyświetlacz dotykowy w tym modelu powstał na bazie technologii AMOLED Ultra Brilliant, zatem mamy do czynienia z obłędną jakością i ostrością. Zero zarzutów - Omnia II to doskonały sposób na przeglądanie zdjęć oraz oglądanie filmów.
Z dotykowym ekranem oraz mobilną Operą/IE możemy także mówić o bardzo sprawnym przeglądaniu stron internetowych. Słuchanie muzyki również sprawdza się bardzo dobrze na tym modelu. Co ze zdjęciami? Z 5-megapikselowym aparatem "uzbrojonym" w diody LED możemy mówić - podobnie jak w przypadku innych telefonów multimedialnych Samsunga - o dobrych fotografiach.
Bateria
Bardzo duża niespodzianka - Samsung po raz kolejny nie zawiódł. Przy całej multimedialnej otoczce, oraz tak dobrym wyświetlaczu - Omnia II bez najmniejszych problemów będzie pracować przez dwa dni bez ładowania baterii. Doskonały wynik - szczególnie w porównaniu do innych multimedialnych telefonów.
Podsumowanie
Omnia II bez wątpienia nie powala na kolana, ale - podobnie jak poprzedniczka - jest dobrym telefonem o wszechstronnych możliwościach. Paradoksalnie, największą przeszkodą w tym telefonie może być jego system operacyjny, czyli w założeniu zaleta. Na razie cena wynosząca ponad 2 tys. zł. nie zachęca do kupna, ale z czasem telefon będzie tańszy. Wtedy można pomyśleć o kupnie.
PLUSY
+ doskonały wyświetlacz,
+ dobra bateria
+ multitasking aplikacji
MINUSY
- niepotrzebny rysik
- nie zawsze sprawnie działający system operacyjny.
Skrócona specyfikacja telefonu:
- Zakresy: 850/900/1800/1900/2100,
- Aparat fotograficzny: 5 Mpix,
- Pamięć: 8GB wbudowanej pamięci + czytnik kart microSD,
- SO: Windows Mobile 6.5,
- Transmisja danych HSDPA,
- Odtwarzacz MP3 i video,
- Radio FM,
- WiFi.
Wymiary 118 na 59,6 na 11,9 mm
Waga 117 g
Wyświetlacz Kolorowy / AMOLED 64k kolorów 480 x 800 px (3,7'')