3 wynalazki, o których nie pomyślałbyś jeszcze 15 lat temu

Przez ostatnich kilkanaście lat technologia ewoluowała w kierunku, który dawniej wyznaczała jedynie wyobraźnia twórców science-fiction. Technologiczny skok najbardziej widać w takich gałęziach gospodarki, jak elektronika oraz bankowość elektroniczna i przelewy online.

Jeszcze kilkanaście lat temu nie każdy miał w domu komputer podłączony do Internetu, przelewy wysyłano za pośrednictwem poczty, a filmy i seriale można było zdobyć w wypożyczalniach kaset video. Dziś dokonujemy płatności zbliżeniowych i wydajemy głosowe polecenia telewizorom. 

Oto kilka wynalazków, które jeszcze w 2000 roku pozostawały w sferze marzeń:

1. Bankowość elektroniczna - bank w Twoim smartfonie

Jeszcze 10-15 lat temu, bankowość elektroniczna była w powijakach. Coraz więcej osób zakładało konta osobiste, ale nadal konto online było rzadkością. Z czasem, takie formy płatności, jak przelew online czy płatność kartą, zaczęły zyskiwać coraz większe zaufanie, umożliwiając zakupy online z natychmiastową płatnością lub zakupy w aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Obecnie kierunek rozwoju elektronicznej bankowości pozwala przypuszczać, że wkrótce miejsce popularnych kart zbliżeniowych może zająć płatność telefonem. Nie wymaga ona posiadania szczególnie drogiego smartfonu wyposażonego w niecodzienną, drogą technologię. Konieczny jest jedynie moduł NFC oraz wolny slot na kartę SIM, w którym należy zainstalować kartę otrzymaną od banku. 

Reklama

2. Smart TV -smukłe i eleganckie centrum rozrywki

Telewizor to sprzęt, który nie tylko rozwinął się technologicznie, pozwalając na wyświetlanie coraz to lepszej jakości obrazów. Nie mniejsze wrażenie robi jego wizualna metamorfoza – urządzenie to przeszło bardzo długą drogę od ciężkich pudeł z wypukłym kineskopem do smukłych, cienkich i eleganckich sprzętów, które można powiesić na ścianie jak obrazy. 

Obecnie telewizory dają nie tylko możliwość odbioru programów za pomocą anteny, ale także podłączenia do Internetu i spersonalizowania oglądanych treści w systemie Smart TV. Użytkownik może sam wybrać interesujące go programy, a następnie sterować samym urządzeniem za pomocą głosu. Nowoczesne modele telewizorów mają coraz to ciekawsze funkcje, jak na przykład wbudowana kamera, dzięki której można zobaczyć na przedzielonym ekranie własne odbicie lub odbyć wideokonferencję w jakości HD. 

3. VR i AR - stwórz sobie własny świat

Wirtualna rzeczywistość (VR – virtual reality) i gogle, które umożliwiają do niej dostęp – to kolejne urządzenie, którego istnienie pozostawało jedynie w sferze wyobraźni twórców science- fiction. Gogle pozwalają graczom wejść na zupełnie nowy poziom rozgrywki. Mózg ulega tak silnym wrażeniom, że po skorzystaniu z symulacji wycieczki kolejką górską, użytkownik naprawdę czuje mdłości. Daje to spore pole do popisu twórcom technologii, umożliwiając wirtualne spotkania realnych osób. 

Na drugim biegunie leży tak zwana rozszerzona rzeczywistość (AR – augmented reality). Ta technologia pozwala nakładać wirtualne elementy na prawdziwą rzeczywistość, pozwalając na przykład zobaczyć występ nieżyjącego muzyka – awatary i inne wizualizacje są tak realne, że trudno odróżnić je od rzeczywistości. 


materiał zewnętrzny
Dowiedz się więcej na temat: Wynalazki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy