Teleskop Hubble’a

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:39) Aktualizacja Piątek, 15 grudnia 2023 (15:31)
Teleskop Hubble’a to kosmiczny teleskop należący do NASA, który został wysłany na orbitę okołoziemską w 1990 roku. Jego głównym zadaniem jest obserwacja kosmosu w zakresie światła widzialnego, bliskiego ultrafioletu oraz bliskiej podczerwieni. Dzięki umieszczeniu go poza atmosferą Ziemi, Hubble jest w stanie dostarczać niezwykle ostre i szczegółowe obrazy kosmicznych obiektów, co przyczyniło się do wielu przełomowych odkryć astronomicznych.
Teleskop Hubble’a - najważniejsze informacje
Teleskop Hubble'a. /materiały prasowe

Teleskop Hubble’a - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    teleskop

Co to jest teleskop Hubble'a? 

Teleskop Hubble’a (HST) został tak nazwany na cześć amerykańskiego astronoma Edwina Hubble’a. Porusza się nieustannie na orbicie okołoziemskiej od 24 kwietnia 1990 roku, gdzie został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery. 

Największym wyzwaniem dla konstruktorów teleskopu było zaprojektowanie zwierciadła wraz z systemami optycznymi, które byłyby w stanie pracować w wymagających warunkach. Ze względu na szerokie spektrum wykonywanych obserwacji, musiało ono zostać wykonane z dokładnością do 10 nanometrów. Prace rozpoczęto w 1979 roku. Zwierciadło zostało pokryte powłoką aluminiową o grubości 65 nm oraz zabezpieczone fluorkiem magnezu.

Innym bardzo ważnym elementem Teleskopu Hubble’a jest statek kosmiczny, w którym zamontowano wszystkie urządzenia pokładowe. Jego konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby była w stanie bez problemu wytrzymać duże wahania temperatury związane z częstym przechodzeniem z bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych w cień. Szkielet teleskopu został wykonany z tworzywa sztucznego dodatkowo wzmocnionego włóknem węglowym.

Obsługa naziemna komunikuje się z teleskopem za pomocą satelitów śledzenia i transmisji danych Tracking and Data Relay Satellite System umieszczonych na orbicie geostacjonarnej. W tym celu wykorzystywane są trzy z nich, a pozostałe pełnią funkcję sprzętu rezerwowego.

Natychmiast po umieszczeniu teleskopu na orbicie odkryto, że zwierciadło ma niewłaściwy profil, a rozdzielczość odbiega od oczekiwanej. Konieczna była naprawa na orbicie, która została wykonana w 1993 roku. Teleskop Hubble'a był ulepszany podczas kilku misji serwisowych. Każda kolejna wprowadzała nowe ulepszenia i przedłużała życie teleskopu.

Ciekawostki o teleskopie Hubble’a

  • Ekstremalnie Głębokie Pole Hubble’a to zdjęcie, które wykonano najdalej w przestrzeni kosmicznej w świetle widzialnym w historii. Wiele obserwacji prowadzonych za pomocą tego urządzenia pozwoliło naukowcom dokonać przełomowych odkryć w dziedzinie astrofizyki. 

  • Do końca 2011 r. na podstawie danych zgromadzonych dzięki teleskopowi Hubble’a napisano ponad 10 000 prac naukowych.

  • Jest to jedyny teleskop, który astronauci serwisują w przestrzeni kosmicznej. Pierwsza taka misja odbyła się w 1993 r. W 2003 r. po katastrofie promu Columbia zawieszono piątą wyprawę. Do teleskopu dotarła dopiero misja STS-25 w 2009 r.

  • Teleskop Hubble’a dzięki naprawom będzie działał prawdopodobnie do 2030-2040 roku. Bardzo często za jego następcę jest uważany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wyniesiony na orbitę w 2021 roku.

  • Jednym z najsłynniejszych zdjęć wykonanych przez HST jest Emisyjna Mgławica Orzeł M16. Znajduje się ona prawie 7 000 lat świetlnych od Ziemi.

  • Za matkę Teleskopu Hubble’a uważa się Nancy Grace Roman. Stworzyła ona program badań astronomicznych NASA i miała ogromny wpływ w cały proces tworzenia tego urządzenia. Na jej cześć nazwano urządzenie, nad którym aktualnie trwają prace. Teleskop Nancy Grace Roman ma zostać wyniesiony na orbitę w 2027 r.

  • Teleskop Hubble’a miał być pierwotnie wystrzelony w październiku 1986 roku. Jednak po katastrofie promu Challenger, w którym zginęła cała 7-osobowa załoga, zawieszono program lotów kosmicznych. Dopiero w 1990 r. prom Discovery wzniósł teleskop w przestrzeń kosmiczną, a jego załoga zainstalowała urządzenie. 

  • Teleskop Hubble’a waży 10 863 kg i ma wymiary 13,2x4,2 metry. Gromadzi energię słoneczną za pomocą dwóch paneli słonecznych, z których każdy ma 25 metrów. 

  • Urządzenie okrąża ziemię w prędkością 26 400 km/h, a obrót o 90° zajmuje mu 15 minut.

Teleskop Hubble’a - Wiadomości