Homo naledi młodszy niż sądziliśmy - liczy tylko 250 000 lat

Archeolodzy odkryli nowy gatunek hominina (z plemienia człekokształtnych ssaków), który zamieszkiwał Ziemię ok. 3 mln lat temu. Teraz okazuje się, że Homo naledi może być znacznie młodszy niż sądzono.

Homo naledi liczy tylko 250 000 lat
Homo naledi liczy tylko 250 000 latmateriały prasowe

Lee Berger, który analizował oryginalne szczątki prymitywnych gatunków homininów ukryte w jaskini w RPA, uważa, że są one znacznie młodsze, niż pierwotnie się wydawało. Szczątki były datowane na ok. 3 mln lat, ale najprawdopodobniej nie liczą więcej niż 250 000 lat.Kiedy odkryto Homo naledi, świat nauki był zachwycony. Oto gatunek homininu, który wykazywał mieszankę zarówno archaicznych, jak i nowoczesnych cech. Chociaż skamieliny zawierały wiele cech pozwalających na umieszczenie hominina w obrębie rodzaju Homo, były także inne, znacznie prymitywniejsze.Wielkość czaszki i morfologia klatki piersiowej były bardziej zbliżone do tego, co obserwowaliśmy u archaicznych australopiteków, które ewoluowały w Afryce ok. 4 mln lat temu. Z kolei kształt czaszki, wielkość zębów, nóg, stóp i kostek, są bardziej zbliżone do rodzaju Homo. Odkryto także smukłe dłonie, które nie pojawiły się w żadnej znanej nam grupie hominimów.

Ta mozaika cech jest niezwykła i podważa naszą wiedzę o ludzkiej ewolucji. Powszechnie uważano, że duże rozmiary mózgów i używanie złożonych narzędzi ewoluowały wraz z mniejszymi zębami i dłuższymi nogami. Homo naledi nastręcza więcej pytań niż odpowiedzi.Naukowcy wciąż nie wiedzą, w jaki sposób archaiczne gatunki homininów przetrwały tak długo. Archeolodzy przekonują, że odnalezione szczątki Homo naledi są datowane na 200-300 000 lat temu. W Afryce Wschodniej rozwinął się gatunek Homo sapiens, a uczeni wciąż spekulują, czy kiedykolwiek mógł się on spotkać z H.naledi. 

Nauka BEZ fikcji: Skomplikowany gatunek ludzkiINTERIA.TVVideo Brothers
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas