Japończycy chcą dotrzeć do płaszcza Ziemi

Japonia planuje wyprawę, w której do tej pory nie brał udziału jeszcze żaden człowiek - do płaszcza Ziemi.

Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC) po raz pierwszy w historii zamierza przewiercić się przez oceaniczną skorupę grubości 6 km, aby dotrzeć do płaszcza Ziemi. Aby przygotować się do tego wydarzenia, japońscy naukowcy przeprowadzą we wrześniu wstępne badania na Hawajach.

- Są jeszcze kwestie, które trzeba rozwiązać, zwłaszcza koszty. Ale wstępne badania będą dużym krokiem naprzód dla pomyślności tego projektu - powiedział Susumu Umino z Uniwersytetu Kanazawa.

Koszt projektu jest szacowany na 540 mln dol. Wiercenie ma zostać przeprowadzone przez Chikyu, flagowy japoński okręt do wiercenia głębinowego. Naukowcy mają nadzieję, że misja rozpocznie się we wczesnych latach 20. obecnego wieku, najpóźniej do 2030 r.

Poza Hawajami są także dwa inne miejsca do przeprowadzenia wiercenia: wybrzeża Meksyku i Kostaryki. Skorupa oceaniczna jest znacznie cieńsza niż skorupa kontynentalna, która ma średnio ok. 20 km grubości.

Do tej pory najgłębszym odwiertem badawczym na świecie był SG-3 (Supergłęboki Odwiert Kolski) liczący 12 262 m. Odwiert jest opuszczony od 2008 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płaszcz ziemi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama