Na Ceres odnaleziono tajemniczą piramidę?

Planeta karłowata Ceres jest obecnie przedmiotem badań sondy kosmicznej Dawn należącej do amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Kolejne zdjęcia powierzchni tego globu wprawiają w zdumienie praktycznie wszystkich astronomów. Najpierw odkryto jasne plamy, które wyglądają trochę jak ziemskie rozświetlone miasta w nocy, a teraz jeszcze okazało się, że na powierzchni Ceresa może znajdować się gigantyczna piramida.

"Piramida" to kolejna zagadka, jaką przed naukowcami postawiły badania Ceres.
"Piramida" to kolejna zagadka, jaką przed naukowcami postawiły badania Ceres. NASA

Tajemniczy obiekt pojawił się na zdjęciach wysłanych 6 czerwca 2015 roku. Obecnie sonda Dawn znajduje się na wysokości 4400 kilometrów nad Ceresem. Eksperci uważają, że piramida ma około 18 km szerokości i 6,3 km wysokości. Dla porównania, wysokość Wielkiej Piramidy w Gizie ma "tylko" 139 ręcznie metrów.  Nieoczekiwane znalezisko na Ceresie może być kolejnym przedmiotem kontrowersji naukowych i rozmaitych teorii. Misja sondy  Dawn koncentrowała się ostatnio głównie na wykonaniu szczegółowych obrazów jasnych plam niewiadomego pochodzenia, ale przy okazji udało się odkryć kolejną niezwykłą strukturę.  W okresie od 6 sierpnia do 15 października sonda obniży swoją orbitę jeszcze bardziej, do 1450 km. Później obniży lot do 375 km. Na tej orbicie Dawn pozostanie od 8 grudnia, czyli do końca swej misji. Ceres to największe ciało niebieskie znajdujące się między Marsem, a Jowiszem. Planeta znajduje się w głównym pasie asteroid. Średnica tego globu to 950 km.

Okazuje się, że niezwykłe jasne plamy to nie jedyna tajemnica Ceres.NASA

Niektórzy naukowcy uważają, że w przeszłości Ceres był planetą z oceanem znajdującym się pod jej powierzchnią. Kiedyś pod pokrywą lodu znajdowała się tam woda w stanie ciekłym. Kto wie, być może istnieje ona tam do dzisiaj i obecność wody pod powierzchnią tłumaczy dziwne jasne wykwity zaobserwowane w jednym z kraterów znajdujących się na tym ciele niebieskim.

Tylkoastronomia.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas