Naukowcy wiedzą jak przeciwdziałać zawałom serca
Nadciśnienie tętnicze oraz zawał mogą skutkować przerostem mięśnia sercowego, a w efekcie doprowadzić do jego niewydolności. Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka znaleźli sposób, w jaki można będzie uratować życie milionom ludzi na całym świecie.
Niemieccy badacze zaobserwowali, że w kardiomiocytach (komórkach mięśnia sercowego) pacjentów po zawale występuje nadekspresja pewnego rodzaju mikroRNA - miR-212 oraz miR-232. MikroRNA to jednoniciowe cząsteczki RNA, które regulują ekspresję nawet 30 proc. ludzkich genów. Aby dowiedzieć się jaką rolę wspomniane cząsteczki pełnią w procesie niewydolności serca, wyhodowano zmodyfikowane genetycznie myszy z nadnaturalnie zwiększoną liczbą miR-212 i miR-232.
- U zwierząt dochodziło do przerostu serca, a ponadto żyły one zaledwie 3-6 miesięcy. U innych osobników dla porównania wybiórczo wyłączyliśmy oba mikroRNA. Ich serca były nieznacznie mniejsze niż u zdrowych gryzoni, ale nie wpływało to w żadnym stopni ani na ich jakość życia, ani na jego długość - powiedział dr Kamal Chowdhury, szef projektu.
Gdy zwężono tętnicę główną, poddając tym samym serca myszy stresowi, u gryzoni z grupy kontrolnej doszło do przerostu mięśnia, a u myszy z wyłączoną ekspresją miR-212 i miR-232 nie. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki uzyskane w eksperymentach na modelu mysim uda się powtórzyć na ludziach. Trwa debata, czy użycie inhibitorów mikroRNA może ochronić przed zawałem i niewydolnością mięśnia sercowego.
Warto pamiętać, że 29 września 2012 r. odbędzie się Światowy Dzień Serca.
O Światowym Dniu Serca
Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000
roku w ponad 100 krajach na całym świecie. Zostało zainspirowane przez World Heart
Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF'u. Jest to prestiżowe wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.