Płonące szyby naftowe w północnym Iraku

Konflikt zbrojny w Iraku pozostawia ślady, które są wyraźnie widoczne z orbity. Przykładem takich śladów są płonące szyby naftowe w północnej części kraju.

Płonące szyby naftowe - zdjęcie z 16 lipca 2016
Płonące szyby naftowe - zdjęcie z 16 lipca 2016NASA

Od czerwca 2016 w północnym Iraku zaobserwowano podpalanie szybów naftowych z pola o nazwie Qayyarah. Znajduje się ono na południe od miasta Mosul i jest jednym z ważniejszych irackich pól naftowych od lat 30. XX wieku. Powstała sadza oraz dym są potem przenoszone przez wiatr przez dziesiątki kilometrów, wyraźnie zmieniając kolorystykę okolicznych terenów. Te zmiany są wyraźnie obserwowane z orbity – m.in. z satelity Landsat 8, który dedykowany jest obserwacjom Ziemi.

Płonące szyby mają duży wpływ na lokalne środowisko. Stosunkowo niedaleko znajduje się rzeka Tygrys, która zaopatruje w wodę dużą część populacji tego państwa. W pobliżu jest też pewna ilość pól uprawnych, które w wyniku zanieczyszczeń mogą stać się bezużyteczne przez długi czas. Dla państwa pogrążonego w chaosie konfliktu militarnego takie szkody mają potężny negatywny wpływ na ludność.

Mozaika zmian wokół Qayyarah od maja do sierpnia 2016
Mozaika zmian wokół Qayyarah od maja do sierpnia 2016NASA

Zdjęcia w wyższej rozdzielczości można zobaczyć na stronie NASA – Earth Observatory.

Kosmonauta
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas