Pozostałości gigantycznego jeziora na zdjęciu NASA
Tysiące lat temu Sahara była bujnym i zielonym miejscem bardziej przypominającym sawannę niż dzisiejszą pustynię. Znajdowało się tam ogromne jezioro - większe niż Morze Kaspijskie, rozciągające się na 400 000 km kwadratowych. Teraz NASA znalazła jego pozostałości.
Około 7000 lat temu wilgotna ziemia stała się jednym z najbardziej niegościnnych miejsc na Ziemi - zamieniła się w rozległą piaszczystą pustynię. Jezioro Czad wciąż istnieje, ale jest to zaledwie część wielkiego paleojeziora o nazwie Mega-Czad. Pozostałości tego zbiornika wodnego można obserwować dzisiaj. NASA ujawniła zdjęcie, na którym faktycznie je widać.
Dane z misji Shuttle Radar Topography Mission (SRTM) ujawniają dawne linie brzegowe - obszary na niższych wysokościach wydają się ciemniejsze na zdjęciu, podczas gdy zdjęcie wykonane przez NASA i satelitę Landsat 8 ujawnia dzisiejsze jezioro. Gołym okiem widać ogromną różnicę!
Uzyskane dane ujawniają również grzbiety i mierzeje, które uformowały się wzdłuż północno-wschodniego brzegu jeziora. W holocenie, gdy Mega-Czad rozkwitał, wiatry wiały z północnego-wschodu, napędzając prądy popychające piasek i osady. Tak jezioro stopniowo zaczęło zanikać.
Jezioro Czad nadal istnieje, ale w ciągu kilkuset lat skurczyło się do obecnych 250 km kwadratowych. Graniczy ze wszystkich stron z Czadem, Kamerunem, Nigrem i Nigerią, a 40 mln ludzi korzysta z jego zasobów wodnych.