RMF 24: Kolejne nadzieje, że komórki macierzyste przywrócą wzrok
Naukowcy z Cardiff University i Osaka University opracowali metodę przemiany ludzkich komórek macierzystych w komórki różnych tkanek oka i w badaniach na królikach udowodnili, że z jej pomocą można przywrócić wzrok. W najnowszym numerze czasopisma "Nature" wyrażają nadzieję, że ten sposób, przypominający naturalny rozwój oka, w przyszłości potwierdzi swoją skuteczność w testach klinicznych.
Oko składa się z szeregu wyspecjalizowanych tkanek, powstających w trakcie jego rozwoju z różnych linii komórek. Naukowcy udowodnili już wcześniej, że te różne tkanki, na przykład rogówki i soczewki, można wyhodować w oparciu o komórki iPS, pluripotencjalne komórki macierzyste, powstałe w laboratorium z cofniętych w rozwoju dorosłych komórek organizmu. Walijscy i japońscy badacze pokazali teraz, że taką procedurę można przeprowadzić w kompleksowy sposób, przypominający powstawanie oka w warunkach naturalnych.
W trakcie eksperymentu, prowadzonego pod kierunkiem Kohji Nishidy z Osaka University Graduate School of Medicine in Japan, ludzkie komórki iPS rozwijały się w laboratorium tworząc dyski, zawierające różne rodzaje tkanek oka. Tkanki te tworzyły się w różnych miejscach i były na tyle dobrze zdefiniowane, że można było wyodrębnić konkretne z nich, oczyścić je i wykorzystać do przeszczepu.
Skuteczność tej metody potwierdzono w badaniach na królikach, którym przeszczep wyhodowanych w ten sposób w laboratorium i wyodrębnionych komórek nabłonka rogówki pozwolił odzyskać wzrok. "Nasze badania pokazują, że rożne rodzaje ludzkich komórek macierzystych mogą rozwinąć się w tkanki rogówki, soczewki, czy siatkówki oka" - mówi współautor pracy, profesor Andrew Quantock. "Co ważne, pokazaliśmy też, że jedna z linii komórek, komórki nabłonka rogówki, mogą być hodowane w laboratorium i potem przeszczepiane do oczu królika, gdzie pełnią swoje funkcje i pozwalają przywrócić wzrok" - dodaje.
Ten sukces - zdaniem autorów pracy - otwiera drogę do wykorzystania komórek macierzystych do tworzenia kultur komórek przeznaczonych do kompleksowego przeszczepu tkanek oka danego pacjenta. Droga do testów klinicznych jest jeszcze daleka, ale metoda wydaje się bardzo obiecująca...