5G do lamusa: jak będzie działać sieć 6G?

Choć prace nad pełnym wdrożeniem sieci 5G wciąż trwają, już dziś pojawiają się głosy o jej następczyni. 6G ma być pod każdym względem lepsza – szybsza, wydajniejsza i oferująca więcej możliwości. Oczekiwania są spore. Mówi się wręcz o prawdziwej rewolucji.

materiały promocyjne

Partnerem publikacji jest Instytut Kościuszki, organizator wydarzenia CYBERSEC FORUM/EXPO

Poprawa komfortu życia i dostęp do coraz większej liczby urządzeń smart. Nowe możliwości w medycynie i poprawa jakości opieki zdrowotnej. Benefity związane z pracą czy edukacją zdalną oraz szereg korzyści dla graczy. Sieć 5G, która jeszcze do niedawna była jedynie nowinką technologiczną, dziś stała się rozwiązaniem powszechnym, które wpłynęło na wiele aspektów naszego życia. I to pomimo faktu, że prace nad nią wiąż trwają. Wszystko to jednak blednie w porównaniu z zapowiedziami i przewidywaniami dotyczącymi tego, co za kilka lat ma nam przynieść technologia 6G.

6G, czyli technologia jutra

6G to kolejny etap nieustannego ulepszania dotychczasowych osiągnięć technologicznych oraz rozgrywającego się na naszych oczach wyścigu na innowacje. Na rynek nowa sieć powinna wejść około roku 2030. Już dziś szacuje się, że 6G zaoferuje prędkość przesyłania na poziomie do 1 Tb/s (dla porównania 5G to do 20 Gb/s). Zakłada się również, że w przypadku następczyni 5G opóźnienia w komunikacji będą wynosić... jedną mikrosekundę. Innymi słowy, przesyłanie danych będzie niemal natychmiastowe.

Wszystko to oznacza, że do technologii 6G będzie trzeba dostosować całą infrastrukturę. Stacje przekaźnikowe mają być mniejsze i wydajniejsze, odbierane dane w większym stopniu uporządkowane, a ryzyko przegrzewania się urządzeń - zminimalizowane. To sugeruje kolejny wielki technologiczny skok, czyli coś, co zawsze przekłada się na poprawę jakości życia każdego z nas.

Jakie może być praktyczne zastosowanie sieci 6G? Choćby precyzyjna lokalizacja (nawet do centymetra), możliwość wykrywania obecności konkretnych obiektów czy ludzi oraz rozpoznawanie ich (komputer będzie w stanie wykryć, czy ma do czynienia z człowiekiem, będzie mógł odtworzyć jego wygląd, a nawet zidentyfikować, z jakiego materiału ma na sobie ubranie!), szersze zastosowanie robotów w codziennych aspektach naszego życia (dostarczanie przesyłek, ich magazynowanie i cała logistyka, w pełni autonomiczny transport) czy operacje na odległość. Przede wszystkim jednak udoskonalona komunikacja między człowiekiem a maszyną. Prawdopodobnie poznamy też prawdziwy potencjał uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, a nasze smartfony staną się urządzeniami... bezdotykowymi!

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Jeszcze przed wdrożeniem sieci 5G pojawiały się obawy dotyczące jej szkodliwego wpływu na nasze zdrowie. Mimo że ostatecznie okazało się to nieprawdą, nie udało się uniknąć pojawiających się w mediach niepokojących doniesień. Tymczasem budowa sieci odbyła się na podstawie dopuszczalnej normy zgodnej z europejskim standardem i zaleceniami Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Przed Promieniowaniem i Światowej Organizacji Zdrowia. Co więcej, fale wykorzystywane do przesyłania danych są od ponad 30 lat badane i analizowane przez naukowców, a Światowa Organizacja Zdrowia nigdy nie otrzymała dowodów, by miało to jakikolwiek negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Wiele wskazuje na to, że w przypadku technologii 6G unikniemy tego typu nieporozumień i niejasności. Już bowiem na etapie planowania i tworzenia nowej sieci przykłada się największą dbałość do tego, by była ona w pełni bezpieczna. I odporna na najróżniejsze ataki z zewnątrz.

W tym miejscu wspomnieć można o wojnie w Ukrainie, która zaczęła się od ataku na sieci mobilne - w konsekwencji ataku na ukraińską infrastrukturę, ucierpiało również kilka innych państw europejskich. Jeśli chodzi o sieć 6G - już teraz myśli się o tym, jak zabezpieczyć się przed tego rodzaju zagrożeniami. Ale i innymi, by wspomnieć o ryzyku podszywania się pod osoby bądź instytucje czy wykradania danych zbieranych przez smartfony, tablety i inne urządzenia.

6G a cyberwojna

Wojna w Ukrainie wyraźnie pokazała, że cyberprzestrzeń w dzisiejszym świecie stała się kolejnym polem bitwy. Z jednej strony trzeba być tego świadomym, z drugiej - aktywnie się bronić i podejmować szereg działań prewencyjnych. Nowoczesne standardy sieci oznaczają nie tylko ułatwienie ludzkiego życia, oszczędność czy niesamowite możliwości pokonywania choćby bariery odległości - wystarczy wspomnieć tu o możliwości operowania człowieka na odległość. To również ogromne ilości danych zbieranych o wszystkich elementach codziennego życia - zarówno te dotyczące konkretnych jednostek, jak i całych firm czy gałęzi gospodarczych. Ochrona przed włamaniami, udaremnianie możliwości wykradania danych, a przede wszystkim - minimalizowanie potencjalnych szkód ataku - to najważniejsze zadania stojące przed projektantami sieci 6G.

Cyberwojna trwa od dawna, a z czasem będzie przybierać na sile. To szalenie aktualny i gorący temat, dlatego nie może dziwić, że eksperci z całego świata nieustannie zastanawiają się, jak się z nim zmierzyć, również na różnego rodzaju konferencjach. Jedna z nich, CYBERSEC FORUM/EXPO, odbędzie się w dniach 17-18 maja w MCK w Katowicach.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie cyberbezpieczeństwo. Czyli zagadnienie, nad którym głowią się także twórcy technologii 6G. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury cyfrowej? Jaką rolę pełni cyberprzestrzeń we współczesnych działaniach wojennych? W jaki sposób technologia wykorzystywana jest przez reżimy autorytarne i czy można, mówiąc kolokwialnie, "utrudnić im życie"? Na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy konferencji CYBERSEC FORUM/EXPO, m.in. Kersti Kaljulaid (prezydent Estonii w latach 2016-2021), David van Well (zastępca sekretarza generalnego NATO), Mykhailo Fedorov (wicepremier Ukrainy) oraz Janusz Cieszyński (sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa).

Dzięki 6G w przyszłości nie będziemy musieli martwić się, że oglądane w jakości 16K wideo będzie nam się przycinało. Szacuje się, że sieć umożliwi pobieranie ponad stu godzin filmów w... sekundę. Imponująca prędkość to jedno. Dużo ważniejsze wydają się kwestie prywatności i bezpieczeństwa. Sieć 6G już dziś projektowana jest w taki sposób, by chronić zarówno przed zagrożeniami, na które narażeni jesteśmy obecnie, jak i będziemy w przyszłości. Możliwości różnego rodzaju ataków na urządzenia i oprogramowania dynamicznie bowiem przybywa. 6G ma być na to skuteczną odpowiedzią.

 

Partnerem publikacji jest Instytut Kościuszki, organizator wydarzenia CYBERSEC FORUM/EXPO


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy