Czy to tkanina, czy robot? Trudno powiedzieć, ale zmienia kształt na żądanie

Michał Rolecki

Michał Rolecki

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Naukowcy opracowali włókna o właściwościach mięśni. Stworzone z nich tkaniny można kształtować na żądanie. Pozwoli to budować elastyczne egzoszkielety i miękkie roboty.

Zmieniająca kształt tkanina to nowy wynalazek australijskich inżynierów
Zmieniająca kształt tkanina to nowy wynalazek australijskich inżynierówUNSWmateriały prasowe

Inżynierowie z wydziału inżynierii biomedycznej stworzyli materiał utkany z silikonowych sztucznych “mięśni" - włókien, które mogą się kurczyć i rozkurczać. Jeśli zostaną wplecione między inne, zwykłe włókna tekstylne, powstaje materiał, który może zmieniać kształt na żądanie.

Badacze opublikowali swoje odkrycie w “Scientific Reports" oraz w “Soft Robotics". Przewidują, że opracowany przez nich materiał znajdzie wiele zastosowań. Od inteligentnych opatrunków uciskowych, przez egzoszkielety wspomagające ruch, po części maszyn i robotów.

O ile taka taka tkanina sama nie jest robotem. Można ją zaprogramować, żeby wykonywała złożone zadania, co w zasadzie spełnia definicję “robota".

Jak powstała i do czego się przyda taka "inteligentna tkanina"?

Sztuczne mięśnie składają się z mikroskopijnych i pustych w środku silikonowych włókien. Gdy przepływa przez nie woda, kurczą się pod wpływem ciśnienia. Naukowcy wpletli je pomiędzy zwykłe tekstylne włókna. To pozwala sterować w zasadzie dowolną tkaniną. Z płaskiego kształtu może przybrać niemal dowolny trójwymiarowy.

Z takich "inteligentnych tkanin" będzie można szyć na przykład odzież, która będzie wspomagać poruszanie się i pomagać w rehabilitacji lub po prostu zwiększać siłę mięśni. Będzie to rodzaj egozszkieletu - jednak ta nazwa kojarzy się z czymś sztywnym. Ten może być elastyczny.

Naukowcy chcą też pójść w kierunku miękkich robotów. Znacznie lepiej niż dzisiejsze i sztywne maszyny mogłyby dopasowywać się do zmieniającego otoczenia. Na przykład płaski robot mógłby przeciskać się przez szczelinę, po czym układać w pożądany trójwymiarowy kształt.

Ale także istniejące już konstrukcje można będzie wyposażyć w lepsze manipulatory. Zbudowana z takiej inteligentnej tkaniny opaska mogła unieść ciężar niemal 350 razy większy od własnego.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Słoniątko wpadło do rowu. Dramatyczna akcja ratunkowa
      Słoniątko wpadło do rowu. Dramatyczna akcja ratunkowaAFP
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na