Zbudowali dziwaczny pojazd, który ma na pokładzie potężny laser

Grecka armia przygotowuje się do wojen przyszłości. W tym celu powstał bardzo nietypowo wyglądający pojazd bojowy, który dysponuje potężnym laserem do niszczenia dronów.

Zbudowali dziwaczny pojazd, który strzela laserami
Zbudowali dziwaczny pojazd, który strzela laseramiERTmateriały prasowe

Armia Grecji rozwija różne rodzaje uzbrojenia z myślą o konfliktach, które czekają sam kraj, jak i całą planetę. Wynalazca Kostas Soukosa zaprojektował i zbudował nietypowo wyglądającą zrobotyzowaną i mobilną platformę z wbudowaną jednostką laserową o mocy aż 300 kW.

System jest wyspecjalizowany w niszczeniu wrogich dronów i może być sterowany ręcznie lub automatycznie. Instaluje się go na pojeździe opancerzonym 8x8. Dodatkowo pojazd może być pokryty specjalną farbą atermiczną, by nie można było go wykryć z powietrza.

Nazywa się Minotaur, pochodzi z Grecji i strzela laserami

Jak tłumaczy Ministerstwo Obrony Grecji, pojazd może poruszać się o własnych siłach, a także być transportowany za pomocą okrętów wojennych. — System ma moc "oślepiania", i niszczenia dronów, które mogą naruszać grecką przestrzeń powietrzną, i jest "niewidoczny" dla detektorów termicznych helikopterów — powiedział twórca systemu, Kostas Soukosa.

Greccy inżynierowie zapewniają, że system laserowy powstał tylko i wyłącznie we współpracy z rodzimymi firmami i na bazie części produkowanych w Grecji. Dzięki temu w przypadku, gdy wybuchnie konflikt pomiędzy krajami NATO, Grecja nie będzie zależna w kwestiach części i serwisu od innych krajów.

Ministerstwo Obrony Grecji nie ukrywa, że potężne działo laserowe do niszczenia bezzałogowców powstało w obawie o wybuch konfliktu zbrojnego na dużą skalę z Turcją o wyspy Morza Egejskiego. Jako że tureckie koncerny zbrojeniowe inwestują w drony, to właśnie taka broń w pierwszym rzędzie na pewno będzie użyta przeciwko Grecji.

„Drwale i inne opowieści Bieszczadu”: Dżygitówka, czyli kaskaderska jazda konnaPolsat Play
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas