Podcast

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:34) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (14:12)
Podcast jest formą internetowej publikacji. Może mieć ona formę dźwięku lub filmu. W prostszym ujęciu podcastem można określić serię nagrań audio bądź wideo, które ukazują się regularnie w postaci odcinków. Dodatkowo odcinki mają z góry określoną przez twórcę długość.
Podcast - najważniejsze informacje
Podcastów można słuchać w wielu serwisach internetowych, m.in. w Podcastach Google i Spotify. /123RF/PICSEL

Podcast - najważniejsze informacje

Podcast jest alternatywą dla filmów publikowanych w popularnych serwisach, takich jak np. YouTube, czy tradycyjnych wpisów blogowych. Treści przekazywane w tej formie i ich temat zależą przede wszystkim od twórców. Mogą one mieć na celu dzielenie się wiedzą autora w zakresie konkretnych zagadnień lub mogą przyjąć formę rozrywkową. Często wybieranymi podcastami są również te w formie wywiadów. Wybrane podcasty znajdziesz m.in. w Spotify.

W 2023 roku wyjątkowo popularnymi podcastami w Polsce są:
 • Kryminatorium,
 • Żurnalista,
 • WojewódzkiKędzierski,
 • Tu Okuniewska,
 • Podsiadło Kotarski Podcast,
 • Nauka. To lubię.

Jak odtwarzać podcasty?

Istnieją dwa rodzaje podcastów. W przypadku tych audio, do odtwarzania ich wystarczy dowolne urządzenie odtwarzające dźwięki, lub sprzęt z możliwością podpięcia słuchawek. W przypadku podcastów wideo należy pamiętać, że do ich prawidłowego odbioru, wymagane jest urządzenie odtwarzające obraz. Najczęściej w obu przypadkach, urządzeniem wykorzystywanym do odtworzenia jest smartfon lub komputer.

Odsłuchując podcasty, należy mieć także dostęp do sieci internetowej, aby móc otworzyć jedną z platform Buzzsprout, PodBean, Blubrry lub popularny w Polsce Spotify. To właśnie na nich można znaleźć podcasty.

Czy słuchanie podcastów jest darmowe?

Istnieje szeroka baza podcastów, do których dostęp jest całkowicie darmowy. Użytkownicy Androida mogą skorzystać z aplikacji Podcasty Google do ich wyszukiwania, natomiast użytkownicy systemu iOS aplikacji Podcasty, dostępnej w App Store. W niektórych przypadkach dostęp do podcastów może wymagać wniesienia opłaty. Jest to jednak ustalane bezpośrednio przez twórcę.

Ile trwają podcasty?

Średnia długość podcastów to około 15-20 minut. Czas ten jest optymalny zarówno dla ich twórców, jak i słuchających. Nie jest to jednak regułą. Dostępne są dużo krótsze podcasty, jak i te, które podzielone na kilka odcinków mogą trwać nawet do kilku godzin. Długość podcastów zależy głównie od ich tematyki oraz czasu potrzebnego na omówienie poruszanych tematów.

Temat Podcast znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Podcast

Podcast - Wiadomości

 • Co to są podcasty i jak ich słuchać? 5 najlepszych aplikacji

  Co to są podcasty i jak ich słuchać? 5 najlepszych aplikacji

  Wtorek, 1 sierpnia 2023 (14:20)
  Ponad 30 procent Polaków deklaruje, że słucha podcastów. Ta stosunkowo nowa forma, będąca źródłem wiedzy i rozrywki nie bez powodu zyskuje coraz więcej odbiorców. Tematyka podcastów jest...
 • Netflix wprowadza nietypową funkcję - kto z niej skorzysta?

  Netflix wprowadza nietypową funkcję - kto z niej skorzysta?

  Czwartek, 17 grudnia 2020 (08:55)
  Jakiś czas temu pojawiły się przecieki jasno wskazujące, że Netflix chce wprowadzić możliwość odsłuchiwania ścieżki audio ze swoich materiałów. Opcja ta trafiła właśnie na platformę w...
 • Podcast - męska rzecz?

  Środa, 28 grudnia 2005 (09:55)
  78 procent wszystkich słuchaczy podcastów to mężczyźni - wynika z sondy przeprowadzonej przez firmę Podtrac, która chce łączyć podcasterów i reklamodawców.
 • Reklama

Podcast - Wideo

 • Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 24: Tomasz Górnicki

  Czwartek, 8 września 2022 (15:00)
  Gościem najnowszego odcinka podcastu "Zdanowicz pomiędzy wersami" jest Tomasz Górnicki - rzeźbiarz, którego prace wystawiane są w galeriach na całym świecie, ale także można je spotkać w...