Co to są podcasty i jak ich słuchać? 5 najlepszych aplikacji

Ponad 30 procent Polaków deklaruje, że słucha podcastów. Ta stosunkowo nowa forma, będąca źródłem wiedzy i rozrywki nie bez powodu zyskuje coraz więcej odbiorców. Tematyka podcastów jest bardzo szeroka, dlatego bardzo łatwo jest znaleźć kanał odpowiadający własnym zainteresowaniom. Gdzie można słuchać podcastów i które cieszą się największą popularnością?

30 procent Polaków słucha podcastów. Jakie podcasty są najpopularniejsze?
30 procent Polaków słucha podcastów. Jakie podcasty są najpopularniejsze? 123RF/PICSEL

Co to są podcasty?

Słowo "podcast" pochodzi od połączenia słów iPod oraz broadcast. iPod to odtwarzacz muzyczny produkowany przez firmę Apple, natomiast broadcast to angielskie słowo, które tłumaczy się jako "nadawać". Choć to angielskie słowo na dobre przyjęło się w języku polskim, zdarza się również spotkać je w spolszczonej formie, czyli "podkast".

Co to są podcasty? Według definicji, podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, rozprowadzanej z zastosowaniem technologii RSS. Można powiedzieć także, że podcasty są serią nagrań audio lub wideo, ukazującą się w postaci regularnych odcinków. Słuchacze mogą odtwarzać podcasty w rozmaitych aplikacjach - w formie streamingu albo ściągając je na swoje urządzenia. Podcasty można także subskrybować, co oznacza, że nowe odcinki wybranego podcastu automatycznie trafiają do odbiorcy.

Dlaczego podcasty są tak popularne?

Popularność podcastów nie dziwi - ich tematyka jest tak szeroka, że każdy, kto chce skorzystać z tej formy rozrywki i nauki, z pewnością znajdzie podcast dla siebie. Nie angażują one wzroku, zatem są świetnym tłem do jazdy samochodem, rowerem czy treningu. Można w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym - uczyć się angielskiego w trakcie spaceru czy zaktualizować wiedzę o świecie w trakcie podróży. Podcasty są darmowe, a żeby ich słuchać wystarczy telefon albo laptop oraz słuchawki.

Gdzie można słuchać podcastów?

Podcastów można słuchać, korzystając z różnych aplikacji. Wielu twórców, aby dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców, publikuje swoje podcasty nie na jednej, a na wielu platformach. Które z nich warto znać?

To z pewnością najpopularniejsza aplikacja do słuchania muzyki oraz właśnie podcastów. Zaletą Spotify jest możliwość błyskawicznego przełączania się między podcastami a muzyką, dzięki czemu nie trzeba otwierać oddzielnej aplikacji. W darmowej wersji tej aplikacji irytujące mogą być bowiem reklamy - są dość długie i pojawiają się często. Jeśli więc chcesz znaleźć aplikację, w której wysłuchasz podcastu za darmo i bez reklam, wybierz Google Podcasts.

Podcasty Google to prosta w obsłudze, a co najważniejsze - bezpłatna aplikacja do słuchania podcastów. Jest preinstalowana na sprzęcie z systemem Android i pozwala bezproblemowo subskrybować oraz słuchać podcastów.

Apple Podcasts to, podobnie jak Spotify, bardzo popularna aplikacja do słuchania podcastów. Niestety, działa tylko na systemach iOS i macOS, co ogranicza do niej dostęp posiadaczom Androidów. Decydując się na słuchanie podcastów w tej aplikacji słuchacz może wyszukiwać interesujące go nagrania, subskrybować podcasty, a także zmieniać prędkość odtwarzania.

Alternatywą dla posiadaczy sprzętu z Androidem jest aplikacja Podcast Addict. Umożliwia ona sprawne zarządzanie podcastami, radiem, audiobookami, kanałami YouTube, a także wiadomościami RSS (informującymi o nowych odcinkach podcastu). Za pomocą tej aplikacji można również udostępnić wybrane odcinki podcastu.

Aplikacja ta jest mniej znana niż opisane powyżej, natomiast warto ją również znać. Dostępna jest zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa, rozszerzona (w której można na przykład zyskać 10 GB w chmurze na własne pliki) jest płatna.

Bardzo dobrym źródłem podcastów są strony internetowe twórców. Często można nie tylko odsłuchać tam wybrane nagranie, ale i pobrać je na telefon czy laptopa.

Jakie podcasty są w Polsce najpopularniejsze?

Według raportu na temat rynku podcastowego w Polsce, co trzeci Polak słucha podcastów, a co piąty słucha ich raz w tygodniu. Które podcasty są najchętniej słuchane?

Top 10 podcastów według serwisu podcastowo.pl (lipiec 2023) wygląda obecnie następująco:

  1. Żurnalista - Rozmowy bez kompromisów
  2. Marcin Myszka - Strach story
  3. Marcin Myszka - Kryminatorium
  4. Marianna Gierszewska - Tak właśnie mam
  5. Przemek Górczyk - Przemek Górczyk Podcast
  6. Joanna Okuniewska - Matka matce
  7. Piotr Białasiewicz - banał
  8. Kuba Wojewódzki, Piotr Kędzierski - WojewódzkiKędzierski
  9. Szymon Marciniak - Kwadrans na angielski
  10. BeCZka - BeCZka

Ranking najpopularniejszych podcastów w Polsce tworzą głównie niezależni autorzy. Różnorodność podejmowanych przez nich tematów jest ogromna: od zdrowia, poprzez lifestyle, aż do bardzo chętnie słuchanych podcastów kryminalnych.

Podcasty to stosunkowo nowa forma rozrywki, coraz powszechniejsza nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Tematy podcastów są najróżniejsze: dotyczą zdrowia, szeroko rozumianego lifestyle’u, polityki, spraw społecznych. Autorami podcastów są zaś zarówno osoby publiczne, politycy i publicyści, jak i zupełnie nieznane szerszej publiczności osoby.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 24: Tomasz GórnickiKatarzyna ZdanowiczINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas