Podpis elektroniczny

Środa, 17 stycznia 2024 (11:49) Aktualizacja Wtorek, 26 marca 2024 (10:48)
Podpis elektroniczny to narzędzie umożliwiające weryfikację tożsamości nadawcy oraz integralności dokumentu elektronicznego. Jest to odpowiednik tradycyjnego podpisu ręcznego, stosowany w komunikacji cyfrowej.
Podpis elektroniczny - najważniejsze informacje
Są różne rodzaje podpisu elektronicznego. /123RF/PICSEL

Podpis elektroniczny - najważniejsze informacje

Co to jest podpis elektroniczny? 

Podpis elektroniczny zwykły to najprostsza forma podpisu, np. skan podpisu ręcznego, wpisanie imienia i nazwiska na końcu e-maila. Nie zapewnia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. 

Podpis elektroniczny zaawansowany jest bezpieczniejszy, powiązany z danymi weryfikującymi tożsamość podpisującego jest utworzony w sposób, który umożliwia wykrycie każdej zmiany w dokumencie po jego podpisaniu. 

Najbezpieczniejszy jest podpis elektroniczny kwalifikowany, wydawany przez zaufanego dostawcę usług certyfikacyjnych. Wymaga użycia bezpiecznego urządzenia do tworzenia podpisu.
 
W Unii Europejskiej podstawą prawną dla stosowania podpisu elektronicznego jest Rozporządzenie eIDAS (Elektroniczna Identyfikacja i Usługi Zaufania), które weszło w życie w lipcu 2016 roku. W Polsce prawo dotyczące podpisu elektronicznego reguluje m.in. ustawa o podpisie elektronicznym oraz przepisy związane z e-administracją i obrotem elektronicznym.

Różne rodzaje podpisów elektronicznych

Warto odróżnić podpis kwalifikowany od podpisu e-PUAP. Podpis kwalifikowany zapewnia pełną zgodność z przepisami i jest uznawany za równoważny podpisowi ręcznemu. 

Jak uzyskać podpis elektroniczny?

W Polsce takie podpisy są wydawane przez kilku zaufanych dostawców usług certyfikacyjnych, takich jak np. Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR), Certum czy Asseco Data Systems.
 
Z kolei profil zaufany ePUAP to darmowe narzędzie umożliwiające weryfikację tożsamości użytkownika w kontaktach z administracją publiczną. Pozwala na składanie dokumentów i wniosków online, stanowiąc rodzaj elektronicznego podpisu o ograniczonej mocy prawnej, stosowany głównie w relacjach z administracją państwową.

Temat Podpis elektroniczny znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny - Wiadomości

 • Cyberprzestępcy polują na podpis elektroniczny - Polacy wśród ofiar hakerów

  Cyberprzestępcy polują na podpis elektroniczny - Polacy wśród ofiar hakerów

  Poniedziałek, 10 stycznia 2022 (13:29)
  Ponad 2 tys. ofiar w 111 krajach w ciągu zaledwie dwóch miesięcy – to efekt aktywności złośliwego oprogramowania ZLoader, wykorzystującego weryfikację podpisu cyfrowego. Wśród...
 • Fakty i mity dotyczące podpisu elektronicznego

  Fakty i mity dotyczące podpisu elektronicznego

  Wtorek, 24 lipca 2012 (15:29)
  Otrzymaliśmy interesujący materiał poruszający temat podpisu elektronicznego - ponieważ to rozwiązanie nadal jest dość nietypowe oraz egzotyczne, postanowiliśmy opublikować całość.
 • Podpis elektroniczny już w Adobe Reader app

  Podpis elektroniczny już w Adobe Reader app

  Sobota, 14 kwietnia 2012 (06:07)
  Aplikacja Adobe Reader otrzymała update umożliwiający składanie od teraz za jej pośrednictwem tzw. elektronicznych podpisów.
 • Reklama
 • Podpis elektroniczny wreszcie działa

  Podpis elektroniczny wreszcie działa

  Piątek, 5 października 2007 (09:32)
  W sześciu polskich miastach - Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie - można "od ręki" załatwić podpis elektroniczny i otrzymać wszystko, co potrzebne do jego...
 • Podpiszemy się komórką

  Podpiszemy się komórką

  Środa, 9 marca 2005 (14:32)
  Telefon komórkowy jako narzędzie do składania podpisu elektronicznego? Zdaniem twórców tej technologii popularność komórek, łatwość ich obsługi i niskie koszty pomogłyby upowszechnić...
 • E-podpis - papierowe prawo

  E-podpis - papierowe prawo

  Poniedziałek, 3 stycznia 2005 (10:43)
  Jest, a jakby go nie było. Mowa o podpisie elektronicznym. Choć odpowiednia ustawa weszła w życie w 2002 roku, to sprawa nadal zamiast w wirtualnej rzeczywistości, grzęźnie prawie...
 • Reklama
 • e-podpis dla celnika

  Czwartek, 21 października 2004 (11:54)
  Z udziałem premiera Marka Belki w gliwickiej fabryce Opla zainaugurowano w czwartek pilotażowe wdrażanie podpisu elektronicznego w dokumentacji celnej w systemie "Wrota Celne". Służba...
 • e-podpis przez komórkę

  Czwartek, 26 czerwca 2003 (13:01)
  Polska Telefonia Cyfrowa Sp z o.o., operator sieci Era, zakończyła testy poprzedzające uruchomienie usługi Podpisu Elektronicznego przez telefon komórkowy. Pierwszy w Polsce i jeden z...