Internet Plus LTE - testujemy modem

Testujemy mobilny internet LTE oferowany przez sieć Plus.

W swojej ofercie sieć komórkowa Plus udostępnia modem Huawei E398, który w technologii LTE umożliwia transfer danych do 100 Mb/s (wysyłanie) i 50 Mb/s (pobieranie). Urządzenie obsługuje także połączenia HSPA+ z prędkością pobierania do 21,6 Mb/s i wysyłania do 5,76 Mb/s. By w pełni sprawdzić możliwości mobilnego internetu LTE Plusa, potrzebny jest wydajny komputer. W moim przypadku był to HP Envy 14 Spectre oparty na platformie Intel Ivy Bridge.

Modem

Dostęp do internetu LTE nie byłby możliwy, gdyby nie zewnętrzny modem Huawei. Niestety, przy jego konstrukcji producent skupił się na nowej technologii transmisji danych, a nie stylistyce urządzenia. E398 jest całkiem spory i gruby, przez co po podłączeniu do komputera, jest w stanie zablokować sąsiednie porty komunikacyjne.

We wnętrzu modemu kryje się miejsce na kartę SIM, której obecność Windows 7 nie zawsze wykrywa. W takich sytuacjach pomaga zwykły restart systemu. Warto zaznaczyć, że produkt Huawei posiada złącze anteny zewnętrznej oraz slot na kartę microSD.

Reklama

Poza wspomnianą "znikającą" kartą SIM, nie odnotowałem żadnych problemów z funkcjonowaniem modemu. E398 szybko łączy się z internetem, nawet w mniejszych miejscowościach. Sprzęt był testowany zarówno w Krakowie, jak i małej Stalowej Woli. W obu sytuacjach spisywał się na medal.

LTE

Do połączenia z internetem, Plus zainstalował na modemie specjalną aplikację, która jest banalnie prosta w obsłudze. Poza tym, że umożliwia ona błyskawiczny dostęp do dedykowanych serwisów Plusa (Plusoczytelnia czy Muzodajnia), to pozwala wybrać technologię transmisji danych (LTE, HSPA i EDGE).

LTE, które pierwotnie miało być rozszerzeniem technologii 3G, pracuje na częstotliwości 1800 MHz (nie jak 3G 2100 MHz). Dzięki temu, oferowana jakość internetu jest znacznie wyższa niż przy korzystaniu z klasycznej sieci komórkowej. Nawet przeciętny użytkownik korzystając z LTE zauważy, że strony wczytują się błyskawicznie, podobnie jak streamowane materiały wideo. Prawdziwą potęgę LTE odczujemy dopiero przy pobieraniu cięższych plików z zewnętrznych serwerów. Biorąc pod uwagę, że maksymalna przepustowość, a średnia prędkość realna to dwie różne sprawy, technologia LTE Plusa bije kablową konkurencję na głowę. Pliki dowolnej wielkości pojawiają się na komputerze ponad 10 razy szybciej, niż w przypadku standardowych rozwiązań.

Co równie ważne, modem bardzo rzadko gubi zasięg, a spadki w przepustowości łącza praktycznie się nie zdarzają.

Podsumowanie

Technologia LTE w Plusie to dobra propozycja dla użytkowników, którzy są w ciągłym ruchu, a jednocześnie nie chcą rezygnować z pełni możliwości mobilnego internetu. Największą wadą oferty Plusa są limity, które przy osiąganych przez modem Huawei prędkościach można wykorzystać zaledwie w kilka minut. Obecnie jest dostępnych 7 planów taryfowych za: 15 zł (0,5 GB), 30 zł (2 GB), 50 zł (7 GB), 60 zł (10 GB), 80 zł (15 GB), 110 zł (22 GB) i 160 zł (35 GB). Pakiety są dostępne w godzinach od 8:00 do 24:00. W godzinach 24:00 - 8:00 obowiązuje tzw. Pakiet Nocny, w ramach którego możemy pobrać do 50 GB danych.

Marcin Powęska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Plus | operator | LTE | plus oferta | mobilny internet | Huawei | modem | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama