Już możecie zostawić w domu OC i dowód rejestracyjny swoich pojazdów

1 października weszły w życie nowe przepisy dotyczące nowelizacji ustawy Prawa o ruchu drogowym. Teraz wszyscy kierowcy mogą już zostawić w domu dowód rejestracyjny pojazdu i ubezpieczenie OC.

To wszystko zasługa systemu CEPiK 2.0, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jeśli zostaniecie zatrzymani na drodze przez funkcjonariuszy policji lub Inspekcji Transportu Drogowego, to w przypadku gdy nie będziecie mieli przy sobie dokumentów pojazdu i ubezpieczenia, przedstawiciele prawa sprawdzą potrzebne im dane w bazie, a Wy nie dostaniecie mandatu.

W przypadkach, gdy policja będzie chciała zatrzymać Wam dowód rejestracyjny pojazdu, np. za przepaloną żarówkę, łyse opony czy pękniętą szybę, to otrzymacie od funkcjonariuszy pokwitowanie, a to zdarzenie zostanie odnotowane w bazie. 

Reklama

Od czerwca baz dowodu rejestracyjnego pojazdu. Fot. GeekWeek.pl/Policja.pl.

Zwrot dokumentu nastąpi również w sposób wirtualny, poprzez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu. Niestety, później do stacji kontroli pojazdów trzeba będzie już udać się z tradycyjnym dowodem rejestracyjnym.

Źródło: GeekWeek.pl/PAP / Fot. GeekWeek.pl/Policja.pl

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama