Ćwicz, by nie chorować

Osoby, których aktywność fizyczna ogranicza się do wyciągnięcia ręki po pilota do telewizora czy przejścia do lodówki po kolejne piwo mogą być prawie pewne, że... choroba ich tej zimy nie ominie.

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że osoby, które mają na bakier z aktywnością fizyczną są prawie dwukrotnie bardziej narażone na infekcje bakteryjne i wirusowe niż osoby regularnie ćwiczące. Niećwiczący częściej także są przeziębieni i gorzej przechodzą przez choroby - jedna trzecia przypadków zachorowań kończy się bowiem poważnymi powikłaniami.

Sprawni chorują rzadziej

Uczeni sformułowali powyższe wnioski po przebadaniu ponad tysiąca osób w wieku 18-55 lat w ciągu 12 jesiennych i zimowych tygodni 2008 r. Pacjenci ze stanu Wisconsin zostali wypytani o dietę, styl życia i aktywność fizyczną. Przede wszystkim jednak sprawdzano czy zachorowali oni na choroby układu oddechowego oraz jak przechodzili przez takie dolegliwości.

Osoby opisujące siebie jako "sprawne fizycznie" oraz takie, które ćwiczą przez pięć lub więcej dni w tygodniu były przeziębione przez średnio 4 i pół dnia w czasie 12-tygodniowego okresu badawczego.

Pacjenci, który zaklasyfikowali się do grupy "średnio aktywnych", czyli ćwiczących od jednego do czterech dni w tygodniu, byli chorzy przeciętnie przez 5 i pół dnia.

Reklama

Natomiast osoby, które ćwiczyły raz w tygodniu lub rzadziej - w czasie 12 tygodni były przeziębione średnio przez prawie 9 dni.

Nic tak nie pomaga, jak ćwiczenia

Jak wynika z przeprowadzonych badań, wysoki poziom aktywności fizycznej przyczynia się również do spadku, o około 40 proc. w porwaniu do poziomu zarejestrowanego u osób prowadzących siedzący tryb życia, liczby wystąpień objawów przeziębienia.

Naukowcy zaobserwowali również podczas badań, że wykonanie ćwiczenia fizycznego powoduje tymczasowy wzrost odporności, co pozwala organizmowi na łatwiejsze zwalczanie infekcji.

Co najmniej dwa przeziębienia rocznie

Uczeni wyliczyli na podstawie przeprowadzonych badań, że przeciętny Amerykanin może się spodziewać, iż w ciągu roku będzie od dwóch do czterech razy przeziębiony.

Dzieci natomiast zachorują od sześciu do aż dziesięciu razy w roku.

Te wszystkie zachorowania, jak policzono, kosztują amerykański budżet 40 miliardów dolarów rocznie .

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ćwiczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy