Dobra dieta - inwestycja lepsza niż lokata

- Czasem wyidealizowany obraz naszej sylwetki jest niemożliwy do osiągnięcia - przyznaje Ian Marber. Specjalista ds. żywienia podkreśla, że morderczy trening i restrykcyjna dieta nie są w stanie zmienić budowy genetycznej naszego ciała.

- Każdy z nas chciałby być młodszy, wyższy, szczuplejszy, sprawniejszy. Oczywiście jest wielu specjalistów, którzy mogą pomóc nam przybliżyć się choć trochę do realizacji niektórych z tych marzeń. Oczywiście można schudnąć, można wytrenować swoje ciało, jednak jest klika elementów naszego wizerunku, z którymi po prostu musimy się pogodzić i przestać próbować je zmieniać - pisze na łamach "Telegraph" specjalista ds. żywienia Ian Marber.

Marber wyjaśnia, że mimo usilnych starań i dużej determinacji marzenie o konkretnym rozmiarze ubrania może być niemożliwe do zrealizowania.

Reklama

- Pracowałem z wieloma osobami, które przez lata próbowały osiągnąć wymarzony rozmiar czy sylwetkę, co w ich przypadku było niemożliwe. Nie ma takiej diety, treningu, afirmacji ani modlitw, które byłyby w stanie zmienić genetyczną budowę naszego ciała - podkreśla specjalista.

Dlatego też Marber po pierwsze zachęca do uczciwego zastanowienia się nad sobą i wyznaczenia sobie realnych celów. Podkreśla również, że ciała nie da się oszukać, a zdrowa dieta w połączeniu z wysiłkiem fizycznym jest jak inwestycja.

- Są pewne reguły, którym podlega nasze ciało, zasady, które wyznaczają to, jak ono funkcjonuje, nie to, jak chcielibyśmy żeby funkcjonowało. Po pierwsze musimy mieć na uwadze, że efekty diet gwarantujących szybką utratę masy ciała nie są długotrwałe. Jeśli komuś zależy na tym, żeby schudnąć, powinien to robić powoli. Szybka utrata wagi oznacza jej szybkie odzyskanie - przekonuje Marber.

Specjalista sugeruje, aby zdrowa dieta była uzupełnieniem dla treningu i odwrotnie.

- Nie można źle się odżywiać i rozgrzeszać swoich grzeszków treningiem i odwrotnie. Dieta i aktywność fizyczna powinny iść ze sobą w parze. Jedno powinno być uzupełnieniem drugiego - podkreśla.

- Pamiętajmy również, że dieta jest jak inwestycja. Im lepiej się odżywiamy, tym dłużej zapewniamy sobie zdrowie. Odżywiania nie można oceniać z perspektywy spadku wagi. Owszem, to może być jej efekt. Ale pamiętajmy, aby kalkulować mądrze i rozsądnie - dodaje. 

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: dieta | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama