Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Artykuł sponsorowany

Jedni są zachwyceni. Inni przerażeni. Większość ma mieszane uczucia. Czy sztuczna inteligencja zastąpi mnie w pracy? Czy programiści nie będą już potrzebni? Dowiedz się!

61% uczestników ankiety Forbes Insight włączyło AI do działań mających związek z tworzeniem stron internetowych
61% uczestników ankiety Forbes Insight włączyło AI do działań mających związek z tworzeniem stron internetowychmateriały promocyjne

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić programistów?

Programiści to jedna z tych grup zawodowych, która cieszy się szacunkiem i dobrymi perspektywami. Do tej pory byli nietykalni. Mówiło się, że rynek pracy stoi przez nimi otworem. Trzydziesto- i czterdziestolatkowie się przebranżowili. Młodsi po prostu wyszkolili. Wszystko po to, by mieć zawód, który zapewni im wysoki i stabilny dochód. Czy teraz to wszystko jest zagrożone? Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

Nie.

Na razie nie.

Ale rozwoju technologii nie da się już zatrzymać. AI może zautomatyzować wiele działań, które do tej pory wykonywali programiści.

Jeśli należysz do tej grupy zawodowej, zamiast się zamartwiać, spróbuj wykorzystać wszystkie możliwości sztucznej inteligencji.

Technologia ta pozwala firmom obniżyć koszty i zwiększyć produktywność. Będzie więc wykorzystywana coraz chętniej i śmielej. To nieuniknione. Ty, ja oraz cała reszta świata. Wszyscy musimy przygotować się na nieustanną naukę, aby jak najlepiej dopasować się do nowych oczekiwań.

AI w programowaniu i projektowaniu stron internetowych

Zacznę od statystyk.

61% uczestników ankiety Forbes Insight włączyło AI do działań mających związek z tworzeniem stron internetowych. Na świecie prym wiodą oczywiście przedsiębiorstwa chińskie i indyjskie - o zaangażowaniu sztucznej inteligencji w pracę mówi niemal 60% ekspertów IT.

Nie mam na to statystyk, ale sądzę, że większość pracowników i pracodawców zdaje sobie sprawę, że AI to postęp, możliwości i przewaga konkurencyjna.

Mam za to wyniki automatyzacji procesów IT. Mniej więcej połowa organizacji, która wdrożyła nową technologię, dostrzega pozytywne efekty. AI pomaga obniżyć koszty i efektywność operacyjną (54%), zwiększyć wydajność IT (53%) i wzbogacić doświadczenia klientów (48%).

To właśnie specjaliści IT najchętniej wykorzystują sztuczną inteligencję (stanowią 54% użytkowników technologii), czym napędzają jej rozwój. Podcinają gałąź, na której siedzą?

Niekoniecznie. Usprawniają i ułatwiają sobie pracę. A kto z nas tego nie lubi?

Zatem: jak wykorzystać AI w projektowaniu stron internetowych? Pozwól, że Ci to wyjaśnię.

W czym nowoczesna technologia może być lepsza od człowieka? Zaspokojenie potrzeb użytkownika Możesz być super inteligentny. Profesjonalny. Perfekcyjny. Ale z pewnością trudno Ci przewidzieć lub poznać wszystkie aspekty strony, dzięki którym użytkownik poczuje się na niej dobrze. Oczywiście mógłbyś sam przeanalizować wzorce interakcji użytkowników i jego preferencje. Mógłbyś też to zadanie powierzyć komuś z Twojego zespołu. Ale... skoro może to zrobić sztuczna inteligencja, to po co tracić na takie działanie cenny czas?

AI pomoże stworzyć projekt, który będzie nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale też odpowie na wiele różnych potrzeb i oczekiwań. Tak zbudowane witryny pozwolą użytkownikom osiągnąć swój cel szybciej, łatwiej i lepiej.

Inteligentny asystent twórcy

Marzysz o idealnym asystencie? Takim, który w pół słowa zgadnie, co masz na myśli i poda Ci zestaw sprawdzonych, rzetelnych odpowiedzi? "Zatrudnij" sztuczną inteligencję! Technologia zwiększa wydajność poprzez automatyzację powtarzalnych zadań. Mam tu na myśli dostosowanie layoutów, optymalizację wizualną i wiele innych działań.

Pamiętaj, że AI się rozwija. Rozwiązania są oparte na analizie wielu danych oraz aktualnych trendach projektowych. Także tych, które pojawiły się dziś rano.

Pokonywanie wyzwań w projekcie

Jesteś początkującym programistą i nie chcesz uczyć się na swoich błędach? Daj się poprowadzić AI. Rozłoży projekt na mniej skomplikowane etapy i sprawi, że ścieżka od koncepcji do realizacji projektu będzie przyjemniejsza i bardziej płynna.

A może jesteś już doświadczony i to inni pytają Cię o radę? Wykorzystaj sztuczną inteligencję do sprawdzania inteligentnych rozwiązań i optymalizacji kodu realizacji projektu. Wszystko to z techniczną precyzją. Od tej chwili nie musisz “marnować" na te zadania swojej energii i potencjału. Możesz się zająć tym, co lubisz najbardziej oraz postawić na prowadzenie profesjonalnych szkoleń.

Tworzenie stron dostępnych i inkluzywnych

Obecnie dobra strona internetowa to coś więcej niż ładna grafika, ciekawa treść, czy łatwa nawigacja. Witryny muszą być elastyczne i dostosowane do wielu różnych potrzeb. Skąd mieć pewność, że projekt strony, nad którym pracujesz, jest właśnie taki?

Będę monotematyczna. Oczywiście, to AI zadba o to, by witryna była zgodna ze standardami dostępności, a użytkownikom umożliwi przyjemne i bezproblemowe korzystanie z niej. Także tym, którym brakuje umiejętności (np. osobom starszym) lub tym którzy posiadają pewien stopień niepełnosprawności.

Praca AI bazuje na dużych zbiorach danych
Praca AI bazuje na dużych zbiorach danychmateriały promocyjne

Tworzenie stron przez AI w praktyce

AI równa się efektywność i innowacyjność? Jasne. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Jednym z zastosowań sztucznej inteligencji jest automatyczne generowanie układów strony. Dzieje się to na podstawie analizy preferencji użytkownika i danych odnoszących się do zachowań na stronie. Twórcy mogą więc dostosować design do konkretnych potrzeb i to w czasie rzeczywistym.

Kolejnym przykładem zastosowania AI jest użycie chatbotów opartych na tej technologii. Mają one pewną przewagę nad pracownikami obsługi klienta - są dostępne przez całą dobę i odpowiadają na pytania szybko. Co bardzo istotne, uczą się z każdą interakcją, więc mogą być coraz bardziej pomocne i zaawansowane.

AI wspiera również optymalizację SEO. W jaki sposób? Analizując treść konkurencji i sugerując słowa kluczowe oraz frazy. Taka wiedza dostępna w ciągu kilku chwil (zamiast wielu żmudnych godzin poszukiwań) znacznie ułatwia pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

A co z personalizacją treści? Czy tu również może pomóc sztuczna inteligencja? Zapewne już się domyślasz odpowiedzi. Tak, AI potrafi dostosować wyświetlane informacje do indywidualnych preferencji użytkownika. W takim układzie wszyscy wygrywają: satysfakcja i zaangażowanie odwiedzającego przynosi realne zyski firmie.

Dzięki AI strony internetowe staną się bardziej interaktywne, skuteczne i intuicyjne. Technologia może też zastąpić tych programistów, którzy zajmowali się tworzeniem mniej skomplikowanych stron (np. wizytówek). Teraz profesjonalna witryna może zostać stworzona przez sztuczną inteligencję w ciągu kilku minut. Od niedawna tę właśnie opcję możesz wypróbować m.in. w kreatorze stron WebWave.

Wyzwania i ograniczenia

AI to diament. Ale taki, który jeszcze należy doszlifować. Zauważyć to mogą nawet ci, którzy korzystali z Chatu GPT, Barda czy innych tego typu narzędzi. Nie chodzi jednak tylko o dokładność czy trudności ze zrozumieniem poleceń. W tworzeniu stron internetowych programiści napotykają jeszcze inne wyzwania.

Koszty

Implementacja zaawansowanych systemów AI to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Zanim to jednak nastąpi, trzeba ponieść koszty, które mogą być za wysokie. Zwłaszcza dla małych firm i freelancerów, co stanowi realną przeszkodę w rozwoju ich biznesów.

Czas

Zanim sztuczna inteligencja przyspieszy Twoją pracę, wykonując za Ciebie powtarzalne zadania, musisz nauczyć się ją obsługiwać. Powinieneś więc wygospodarować czas, by zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności do zarządzania i dostosowywania systemów opartych na AI.

Bezpieczeństwo danych

Praca AI bazuje na dużych zbiorach danych. To budzi pewne obawy - jak zadbać o prywatność użytkowników? Ryzyko naruszenia bezpieczeństwa jest całkiem realne. By ich uniknąć oraz zapobiec ewentualnym przyszłym procesom sądowym, niezbędne jest stosowanie się do skomplikowanych protokołów zabezpieczających. Konieczne jest także nieustanne monitorowanie zagrożeń pojawiających się na horyzoncie.

Ograniczenia technologiczne

To prawda, że sztuczna inteligencja jest wysoce zaawansowaną technologią. Nie oznacza to jednak, że jest nieomylna. Może mieć problem z interpretacją intencji czy kontekstu kulturowego. A jest to przecież kluczowe w projektowaniu UI (interfejsu użytkownika). Choć więc narzędzie jest niezwykle pomocne w pracy programistów i designerów, nadal nie może ich zastąpić.

Dylematy etyczne

Czy w przyszłości AI ma szansę zastąpić ludzi? Czy sprawdzi się lepiej w tworzeniu i projektowaniu stron internetowych, obsłudze klienta, a wreszcie: sztuce? Co stanie się z osobami, które do tej pory się tym zajmowały? Czy stracą pracę?

Pytania można by mnożyć, na odpowiedzi musimy poczekać.

Podsumowanie

Reasumując, w sztucznej inteligencji tkwi ogromny potencjał. Czy jednak jest ona w stanie zastąpić programistów? Wydaje się to niemożliwe. Będą oni nadal potrzebni, nie tylko po to, by tworzyć funkcjonalne i atrakcyjne dla użytkowników strony, ale też po to, by rozwijać technologie AI.

Podobnie wydaje się rzecz wyglądać w przypadku innych zawodów.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas