Eye tracking — wszystko, co musisz wiedzieć

Powiedzenie „oczy są zwierciadłem duszy” wydawało się być myślą przewodnią twórców eye trackingu. Choć nie jest to nowy wynalazek, idealnie wpisuje w nowe technologie i potrzeby współczesnych badaczy.

Co to jest eye tracking?

Eye tracking to najprościej mówiąc, technologia śledząca wzrok użytkowników. Pozwala on badać, dokąd i na jak długo spoglądamy i umożliwia zrozumienie, co najlepiej przyciąga uwagę (i wzrok) odbiorców. 

Dzięki eye trackingowi wiemy, w jaki sposób badani poruszają gałkami ocznymi, gdy oglądają, na przykład, stronę internetową, reklamę czy korzystają z aplikacji na smartfonie. Ta mechanika znalazła już zastosowanie w wielu dziedzinach życia, od marketingu po medycynę, i wciąż rozwija się, oferując coraz to nowsze i bardziej zaawansowane możliwości. 

Jedno narzędzie wiele zastosowań

Rozwój eye trackingu otworzył nowe możliwości w wielu dziedzinach, oferując przy tym wyjątkową możliwość wglądu w ludzkie zachowania i preferencje. Do czego ta technologia wykorzystywana jest najczęściej?

Marketing

W marketingu eye tracking pomaga zrozumieć, jak klienci postrzegają reklamy graficzne i video. Analiza, na które elementy odbiorcy patrzą najdłużej, co przyciąga ich uwagę, a co omijają wzrokiem, pozwala tworzyć skuteczniejsze kampanie i lepiej angażować użytkowników. 

UX i UI Design 

Projektanci stron internetowych i aplikacji mobilnych wykorzystują eye tracking do testowania i udoskonalania makiet, a także gotowych projektów. Dzięki temu mogą łatwo ustalić, które elementy są intuicyjne i zrozumiałe dla odbiorców, a które wymagają jeszcze doszlifowania. 

Badania półek sklepowych i planogramy

Eye tracking umożliwia badaczom zrozumienie, które elementy na półce sklepowej przyciągają uwagę konsumentów, jak długo na nie patrzą i w jakiej kolejności zwieszają na nich wzrok. Ta wiedza jest nieoceniona podczas tworzenia skutecznych strategii merchandisingowych, które mogą zachęcać do zakupu poprzez odpowiednie rozmieszczenie produktów. Co ciekawe, takie badania można wykonać zarówno w sklepach online, jak i offline — wystarczy tylko dostosować do nich odpowiednie narzędzia.

Edukacja i badania

Eye tracking wykorzystywany jest także w edukacji i w celach naukowych. Jeśli wymaga tego nasza hipoteza, wystarczy przetestować, w jaki sposób wzrok grupy testowej reaguje na konkretny film lub obraz statyczny. Powiedzmy, że intryguje nas pytanie "która rasa kotów przyciąga największą uwagę?" - test wykonany z pomoc eye trackingu powinien dać nam najbardziej wymierną odpowiedź. 

Oczywiście takich zastosowań jest mnóstwo. Jeśli zastanawiasz się, czy eye tracking będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, zapoznaj się z przykładami użycia narzędzia do eye trackingu polskiej firmy RealEye: https://www.realeye.io/use-cases

Jak właściwie działa eye tracking?

Narzędzia śledzące wzrok wykorzystują różne technologie, aby precyzyjnie rejestrować, gdzie i jak długo zatrzymujemy spojrzenie. Obecnie najpopularniejsze i zarazem najwygodniejsze rozwiązania opierają się na kamerach internetowych. Tak, dokładnie tych, które są zamontowane w naszych laptopach i smartfonach. Warto jednak wiedzieć, że mamy do wyboru kilka alternatyw. 

Soczewki kontaktowe 

Brzmi niesamowicie, ale istnieją specjalne soczewki kontaktowe z małym lusterkiem lub odpowiednim czujnikiem, które służą do śledzenia wzroku osoby badanej. Poruszają się one wraz z gałką oczną i dają bardzo dokładne pomiary. Niestety zdarza się, że “ślizgają" się na oku, a badanie trzeba powtarzać. Tego typu testy wykonuje się w specjalnym laboratorium i pod nadzorem badacza. Jak łatwo się domyślić, koszty takiego eksperymentu są bardzo wysokie.  

Potencjał elektryczny 

To kolejny dość inwazyjny rodzaj testów. Opiera się na przyklejeniu do skóry blisko oczu dwóch par elektrod. Podczas ruchu gałek ocznych siatkówka raz zbliża się do jednej elektrody, a raz do drugiej, co jest wykrywane przez czujniki. To rozwiązanie umożliwia wykrywanie ruchu oczu w ciemności, w trudnych warunkach świetlnych, a nawet podczas zamykania oczu. Dzięki temu świetnie sprawdzi się przy różnych badaniach snu. 

Śledzenie optyczne

Większość pracy w tym rozwiązaniu należy do sensora (np. kamery internetowej), który analizuje ruch światła odbijającego się w oczach użytkowników. Ten typ badań eye trackingowych nie wymaga zaawansowanych laboratoriów ani zespołu badaczy. Wystarczy kamera lub specjalne gogle i odpowiednie oprogramowanie. Ogromną zaletą jest też cena, bo badanie z wykorzystaniem technologii śledzenia optycznego jest aktualnie najtańsze na rynku. 

Czy eye tracking jest technologią przyszłości?

Technologia śledzenia wzroku rozwija się szybko, a nowe narzędzia co rusz zwiększają swoją precyzję i umożliwiają użytkownikom kolejne zastosowania. Świetnym przykładem jest zakładana w przyszłości integracja eye trackingu z takimi urządzeniami jak okulary VR czy smart glasses. Może to całkowicie zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcje z cyfrowym światem! Badacze przypuszczają, że dzięki temu stanie się on jeszcze bardziej intuicyjny i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników. 

W jakich dziedzinach eye tracking może nam pomóc w przyszłości?

Autonomiczne pojazdy i systemy bezpieczeństwa

Monitoring wzroku kierowcy w czasie rzeczywistym może pomóc w ocenie jego stanu czujności i skupienia, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych. W przyszłości, dzięki analizie wzroku, systemy pojazdów mogłyby automatycznie dostosowywać się do stanu uwagi kierowcy, potencjalnie zapobiegając wypadkom.

Rynek szkoleń i edukacji

W dziedzinie edukacji eye tracking może odgrywać kluczową rolę w personalizowaniu procesu nauczania, szczególnie w kontekście popularności szkoleń i kursów online. Analiza, na które elementy materiału edukacyjnego uczniowie zwracają najwięcej uwagi, pozwoli na dostosowanie treści i metod nauczania do indywidualnych potrzeb. Może to znacząco poprawić efektywność uczenia się przyszłych pokoleń.

Interakcje z urządzeniami

W miarę jak technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, naturalne i intuicyjne formy interakcji z urządzeniami elektronicznymi stają się coraz ważniejsze. Eye tracking może tu odegrać kluczową rolę, umożliwiając sterowanie komputerami, smartfonami, a nawet inteligentnym domem za pomocą samych tylko ruchów gałek ocznych właściciela sprzętów. Otwiera to całkiem nowe perspektywy dla osób z niepełnosprawnościami, ułatwiając im dostęp do technologii i komunikacji.

Eye tracking to technologia, która znacząco wpłynęła na wiele dziedzin, od marketingu, przez badania, aż po medycynę włącznie. Dzięki niej możliwe jest znacznie głębsze zrozumienie ludzkich zachowań oraz tworzenie lepszych produktów i usług cyfrowych. 

Przyszłość eye trackingu wygląda obiecująco. Integracja systemu z innymi technologiami i jego zastosowanie w różnych dziedzinach życia może przynieść ogromne zmiany w sposobie, w jaki pracujemy, uczymy się i bawimy. Rozwój eye trackingu, wspierany przez postęp sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zapowiada czasy jeszcze bardziej intuicyjnych, dostosowanych do użytkownika interfejsów i doświadczeń. Nie możemy się doczekać!

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy