Falcon-9 i Crew Dragon od SpaceX otrzymały oficjalny certyfikat NASA. Czekamy na start

To była długa i wyboista droga, ale po wielu testach bezzałogowych, wybuchających platformach startowych, testach spadochronowych i w końcu testach załogowych, system kosmiczny od Elona Muska jest oficjalnie gotowy do działania w NASA.

To już pewne, NASA przyznała SpaceX oficjalny certyfikat i jest to pierwszy taki przypadek od blisko 40 lat, kiedy to rutynowe loty na ISS wykonywało Space Shuttle - dzięki temu misja Crew-1 już za kilka dni rozpocznie swój lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną. NASA pracowała z firmą założoną przez Elona Muska w ramach Commercial Crew Program, którego motywacją jest oczywiście uniezależnienie amerykańskiej agencji kosmicznej od rosyjskich rozwiązań. Dzięki rakiecie Falcon 9 i kapsule Crew Dragon w końcu będzie to możliwe, a co więcej Amerykanie wrócą do lotów kosmicznych wykonywanych z własnego terytorium.

Reklama

Warto tu jednak zaznaczyć, że system kosmiczny SpaceX dostarczył już astronautów na ISS, a odbyło się to w maju tego roku, kiedy to astronauci NASA Robert Behnken i Douglas Hurley udali się w kosmos z misją Demo-2. Po tej próbie zakończonej sukcesem NASA i SpaceX usiadły do stołu, żeby ustalić terminy rutynowych misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną - pierwszy z nich wypadał w zeszłym miesiącu, ale na skutek problemu na platformie transportowej został przesunięty. 

- Dzisiejsza umowa jest osobach z NASA, SpaceX i innych grup, które zebrały się razem, żeby ukończyć niewiarygodną ilość ciężkiej pracy, niezbędnej do wykonania zadania. Certyfikat przesuwa nas z fazy projektowania do etapu lotów załogowych, ale nie przestaniemy upewniać się, że każdy lot, w tym misja NASA Space Crew-1, odbędzie się z zachowaniem takiego samego rygoru, jaki włożyliśmy w proces tworzenia najlepszego systemu dla naszych astronautów, jaki tylko jest możliwy - twierdzi Kathy Lueders, administrator NASA Human Exploration and Operation Mission Directorate. 

Pierwszy certyfikowany lot SpaceX Crew Dragon zawiezie na ISS 3 astronautów NASA - Michaela Hopkinsa, Victora Glovera i Shannon Walker oraz  astronautę Soichi Noguchi z Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Załoga spędzie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 6 miesięcy, a następnie Crew Dragon zabierze ich w lot powrotny na Ziemię w przyszłym roku. Misja rozpocznie się od startu z należącego do NASA Kennedy Space Center, który zaplanowano w nocy z 15 na 16 listopada o godzinie 1:27 czasu polskiego. 

Źródło: GeekWeek.pl /  / Fot. NASA

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy