Nowy wysokościowiec w Londynie. Zrówna się z rekordzistą
Władze dzielnicy finansowej City of London zatwierdziły plan budowy 74-piętrowego wieżowca. Swoją wielkością dorówna najwyższemu obecnie najwyższemu wieżowcowi Europy Zachodniej, który znajduje się ok. 1,5 km na południe.
Proponowany wieżowiec o oficjalnej nazwie 1 Undershaft będzie miał 74 piętra i 309,6 m wysokości, stając się kluczowym elementem przyszłej panoramy Square Mile i najwyższym punktem City Cluster. Jest elementem szerszej koncepcji dostarczenia co najmniej 1,2 miliona metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej do 2040 r., która ma „lepiej reagować na potrzeby biurowe po pandemii”.
1 Undershaft to nie tylko powierzchnie biurowe
Początkowo w 2016 r. wydano zgodę na budowę wieżowca, który miał być nieco niższy, ale ostatecznie nigdy jej nie rozpoczęto. Nowy wysokościowiec to nie tylko powierzchnia biurowa. Ta oczywiście będzie dominowała i zajmie łącznie ponad 154 tys. mkw, ale zaprojektowano także 1 tys. mkw powierzchni na 72 i 73 piętrze, przeznaczonej do celów publicznych i edukacyjnych dla dzieci. Te obsługiwane będą we współpracy z London Museum i otwarte 7 dni w tygodniu do godzin wieczornych. Od 10 do 12 piętra będą dodatkowo przestrzenie handlowe, kulinarne i kulturalne. Celem inwestycji jest zwiększenie liczby odwiedzających i wzrostu gospodarczego Square Mile.
Publiczne ogrody dachowe, tarasy i galerie widokowe w mieście w znacznym stopniu przyczyniają się do wzrostu liczby odwiedzających. Od momentu otwarcia Sky Garden, ogród na dachu budynku przy ulicy Fenchurch 120, "The Lookout" przy ulicy Bishopsgate 8 i "Horizon 22” przy ulicy Bishopsgate 22 odwiedziło łącznie ponad 13 milionów osób. 1 Undershaft także będzie posiadał własny, publicznie dostępny ogród na tarasie o powierzchni 2,5 tys. mkw, na wysokości 42 m nad poziomem gruntu. Jego atutem będzie m.in. częściowo przeszklona podłoga.
Nowy wieżowiec jest krytykowany za degradację krajobrazu
Od czasu pandemii odnotowano spadek liczby nowych projektów budowlanych w całym Londynie, z wyjątkiem City, czyli centralnej części, gdzie zanotowano 7-procentowy wzrost. Drapacz chmur, który inwestor próbował zrealizować od wielu lat, będzie wymagał wyburzenia istniejącego mniejszego wieżowca, co spotkało się z krytyką ze strony środowisk zajmujących się ochroną środowiska. Organizacja Historic England w odpowiedzi na konsultacje z urbanistami przekazała, że zmiany "poważnie zdegradują" otaczającą go przestrzeń publiczną.
Krytycy twierdzą, że krajobraz miejski Londynu wypełniają nowoczesne wieżowce ze szkła i metalu, co przyćmiewa zabytki w okolicy jak np. katedra św. Pawła z XVII wybudowana w stylu baroku klasycyzującego. 1 Undershaft po wybudowaniu zrówna się z istniejącym wysokościowcem Shard o wysokości 310 m.
Źródła: cityoflondon.gov.uk, CNN
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!