Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca? W Polsce za ponad sto lat

Zaćmienie Słońca zalicza się do zbioru najbardziej widowiskowych zjawisk astronomicznych. Spośród wielu rodzajów najbardziej spektakularnym jest całkowite zaćmienie. Te najbliżej nas będzie można oglądać i obserwować w 2026 i 2027 roku.

Kiedy będzie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce?

Mając zamiar obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca w Polsce, należałoby rozważyć przejście na zdrowy tryb życia. Tylko długowieczni mieszkańcy naszego kraju doczekają do widowiska, które odbędzie się 7 października 2135 roku w godzinach porannych. 

Do obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca w Polsce warto będzie wtedy wybrać się na południe kraju, bo to właśnie tam będzie wędrował główny cień Księżyca.

Całkowite zaćmienie Słońca 2026 na Islandii i w Hiszpanii

Zamiast oczekiwać na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce, można wybrać się za granicę, gdzie będzie ono widoczne zdecydowanie wcześniej. 

Reklama

Już 12 sierpnia 2026 roku wydarzy się ono w Islandii oraz Hiszpanii. Na pasie widowiska znajdzie się między innymi Reykjavík i zachodnie wybrzeże Islandii, a także miasta Valladolid, Zaragoza i Valencia w Hiszpanii.

Całkowite zaćmienie Słońca 2027 w Hiszpanii i Afryce Północnej

Inną dobrą okazją do zaobserwowania całkowitego zaćmienia Słońca może być zjawisko, które odbędzie się 2 sierpnia 2027 roku. Swoim zasięgiem obejmie ono Afrykę Północną oraz południową Hiszpanię. 

To będzie wyjątkowe całkowite zaćmienie Słońca, ponieważ przebiegając nad południowym Egiptem w okolicy miasta Quena nad Nilem, zaoferuje aż 6 minut i 23 sekundy ciemności. Będzie to jedno z najdłuższych zaćmień Słońca w tym stuleciu.

Całkowite zaćmienia Słońca w innych regionach świata

Chcąc zaobserwować całkowite zaćmienie Słońca, wcale nie trzeba ograniczać się do Europy. W najbliższym czasie odbędzie się ich kilka w różnych miejscach na świecie.

  • 20 kwietnia 2023 roku całkowite zaćmienie Słońca w Azji Południowo-Wschodniej, Australii oraz na Antarktydzie
  • 8 kwietnia 2024 roku całkowite zaćmienie Słońca w Europie, Azji Północnej i Wschodniej, Afryce Północno-Zachodniej, Ameryce Północnej i Arktyce
  • 22 lipca 2028 roku całkowite zaćmienie Słońca w Australii i Azji Południowej
  • 25 listopada 2030 roku całkowite zaćmienie Słońca w Afryce Południowej oraz Australii
  • 14 listopada 2031 roku całkowite zaćmienie Słońca na Pacyfiku oraz na połączeniu Ameryki Północnej i Południowej 
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zaćmienie Słońca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy