Sonda JUICE z polskimi urządzeniami rusza w kierunku Jowisza

W czwartek (13 kwietnia) po godzinie 14:00 polskiego czasu z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartuje sonda JUICE. Celem jest zbadanie lodowych księżyców Jowisza, na których mogą panować dogodne warunki do istnienia życia. Na pokładzie sondy znalazły się instrumenty badawcze z Polski.

Sonda JUICE z polskimi urządzeniami na pokładzie rusza w kierunku Jowisza
Sonda JUICE z polskimi urządzeniami na pokładzie rusza w kierunku JowiszaESAmateriały prasowe

Polska będzie miała ogromny wkład w badania księżyców Jowisza, które zapowiadają się bardzo ciekawie pod względem możliwości panowania tam dogodnych warunków do istnienia życia. Na pokładzie sondy JUICE znalazło się 30 najróżniejszych instrumentów badawczych, a 3 z nich zostały zbudowane w naszym kraju.

Za ich projekt odpowiada Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Astronika Sp. z o.o. Nie można tutaj nie wspomnieć, że udział naukowców i inżynierów z Polski był kluczowy dla całego przedsięwzięcia. Polacy opracowali bowiem anteny RWI (Radio Wave Instrument) i wysięgniki LP-PWI (Langmuir Probe - Plasma Wave Instrument) działające w instrumencie RPWI.

Sonda JUICE zbada lodowe księżyce Jowisza

Nie było to proste zadanie, ponieważ naukowcy musieli zaprojektować je i zbudować w ten sposób, by nie tylko przetrwały niegościnne warunki obcych światów, ale również zmieściły się do sondy, a ta w luku transportowym rakiety Ariane 5.

Antena RWI w trakcie lotu do Jowisza będzie złożona do 26 centymetrów, natomiast na miejscu rozłoży się na długość nawet 2,5 metra. Dodatkowo, instrumenty te będą musiały okazać się niezawodne w temperaturach sięgających od -230 do +250 stopni Celsjusza.

Polskie urządzenia na pokładzie sondy ESA JUICE

RPWI pozwala na pomiary pola elektrycznego aż do częstotliwości 1,6 MHz oraz scharakteryzowania plazmytermicznej. Anteny i odbiorniki średniej i wysokiej częstotliwości posłużą do pomiarów pól elektrycznych i magnetycznych w emisjach radiowych w zakresie częstotliwości 80 kHz-45 MHz.

Przygotowanie czegoś tak trwałego, wymagało współpracy z podwykonawcami, wśród których znaleźli się Worktech, Creotech Instruments S.A., Politechnika Warszawska, Politechnika Koszalińska, ELPOD, Gutronic, Wareluk S.C., Instytut Technologii Elektronowej, Powłoka S.C. i Instytut Lotnictwa.

Księżyce Jowisza mogą skrywać biologiczne formy życia

Start sondy na szczycie rakiety Ariane 5 ma nastąpić 13 kwietnia po godzinie 14:00 czasu polskiego. ESA JUICE dotrze do największej planety Układu Słonecznego dopiero w 2030 roku, ale na stałą orbitę wejdzie rok później. Wówczas rozpocznie się proces bliskich przelotów obok księżyców, a mianowicie Europy, Kalisto i Ganimedesa. Naukowcy sądzą, że te trzy globy mogą zawierać wewnętrzne oceany ciekłej wody, a ich zbadanie pomogłyby w zrozumieniu możliwości występowania życia w lodowych światach.

Co ciekawe, Ganimedes jest największym księżycem w Układzie Słonecznym, rozmiarami przewyższający nawet Merkurego. Astronomowie chcą, by w przyszłości stał się on centrum przesiadkowym do załogowych badań otchłani Układu Słonecznego. Na tym globie występuje bowiem większość potrzebnych do przeżycia substancji. Instrumenty badawcze sondy JUICE pozwolą nam poznać wszystkie tajemnice skrywane przez ten fascynujący glob.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas