Na polskiej uczelni powstał schron jednorodzinny. Teraz trafi na rynek

Na Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) opracowany został pierwszy polski jednorodzinny bunkier. Na rynek wprowadzi go polska firma.

Polski schron opracowany na WAT trafi na rynek
Polski schron opracowany na WAT trafi na rynekWAT/MAHTONmateriały prasowe

Pierwszy polski jednorodzinny schron modułowy powstał na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT przy współpracy firmy budowlanej Fundament z Bydgoszczy, która odpowiedzialna była za wykonanie jego prototypu. Licencję na wprowadzenie produktu na rynek nabyła polska firma Mahton Schrony.

To kolejne rozwiązanie powstałe przy udziale naukowców WAT, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli.
podkreślił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, Rektor-Komendant WAT

Ochrona przed zagrożeniami

Schron pozwoli na bezpieczne przeżycie większości ataków — jest odporny na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, w tym opad promieniotwórczy. Jest odporny na powietrzną falę uderzeniową, zagruzowanie, odłamki różnego pochodzenia i długotrwałe pożary zewnętrzne. Może również chronić przed działaniami balistycznymi.

Schron zapewnia najlepsze warunki dla zbiorowego przetrwania w dłuższym czasie w różnych sytuacjach wywoływanych katastrofami naturalnymi, awariami przemysłowymi, zaostrzeniem konfliktów społecznych i międzynarodowych, działaniami terrorystycznymi, a także wojennymi.
podkreśla prof. Szcześniak w informacji prasowej
Podpisanie umowy licencyjnej 13 grudnia 2022 r.
Podpisanie umowy licencyjnej 13 grudnia 2022 r.WATmateriały prasowe

Jak wygląda polski schron?

Schron posiada wejście główne oraz wyjście ewakuacyjne. Wewnątrz znajdziemy salon, sypialnię, kuchnię, łazienkę, pomieszczenie techniczne i przedsionek hermetyzujący. Jego modułowa struktura umożliwia niemal dowolne połączenie czterech segmentów w celu dostosowania do pełnionej funkcji. Jak przekazuje uczelnia, obiekt może być wykonany niemal w każdych warunkach gruntowych występujących na terenie naszego kraju.

Rzut schronu
Rzut schronuWATmateriały prasowe

Chociaż użytkowanie schronu kojarzy nam się przede wszystkim z okresem wojny, to również w czasie pokoju znajdzie on zastosowanie. Może być wykorzystywany jako magazyn lub spełniać funkcje komory normobarycznej po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń. Czas budowy jest minimalny, dzięki zastosowaniu segmentów wykonanych w zakładzie prefabrykacji. Przewozi się je typowymi  środkami transportu i montuje na miejscu. Cały obiekt z pełnym wyposażeniem będzie kosztował około 700 tys. zł.

Przeczytaj także:

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas