Światowi przywódcy u Zełenskiego. Kto odwiedził Ukrainę w ciągu ostatniego roku?

Od początku agresji Rosji na Ukrainę wiele państw jest zaangażowanych w pomoc wschodniemu sąsiadowi Polski. Choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rzadko odbywa wizyty zagraniczne (częściej łączy się online) to stosunkowo często przyjmuje wizyty przywódców państw i najważniejszych polityków. Niemal każdego miesiąca odbywają się minimum trzy takie spotkania.

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena była ostatnią przed rocznicą wybuchu wojny
Wizyta prezydenta USA Joe Bidena była ostatnią przed rocznicą wybuchu wojny Defense of UkraineTwitter

24 lutego przypada rocznica agresji Rosji na Ukrainę. W okresie poprzedzającym to wydarzenie nasiliły się wizyty światowych przywódców na Ukrainie. Ostatnią z nich była poniedziałkowa wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Podczas trzymanej w tajemnicy wizyty Biden potwierdził "niezachwiane zaangażowanie USA w demokrację, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy". Ogłosił również m.in. dodatkową pomoc wojskową i inną.

W ciągu ostatniego roku odbyło się wiele spotkań

W ciągu ostatnich 12 miesięcy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stosunkowo często był zajęty spotkaniami z zagranicznymi przywódcami państw oraz innymi politykami. Tylko w tym roku ukraińskiego prezydenta odwiedziło ośmiu światowych przywódców, m.in. Holandii, Danii i Szwecji.

Wizyty w objętym wojną państwie rozpoczęła podróż premierów Polski, Czech i Słowenii: Mateusza Morawieckiego, Petra Fiala i Janeza Janšę, która odbyła się 16 marca. Kolejne miesiące od kwietnia do lipca były bardzo intensywne pod względem spotkań. Nieco luźniejsza pod tym względem była druga połowa roku. Jedynym miesiącem bez wizyt na Ukrainie był grudzień.

Wykres przedstawia wizyty szefów państw/rządów oraz przywódców ONZ i UE na Ukrainie od 24 lutego 2022 r.statista.commateriał zewnętrzny

Kto odwiedził Wołodymyra Zełenskiego?

Dotychczas niemal wszystkie większe kraje europejskie, poza Serbią, Bośnią i Hercegowiną, Węgrami i Białorusią zdecydowały się na spotkanie na Ukrainie. Niektóre państwa, jak Grecja Estonia i Mołdawia zdecydowały się wysłać przedstawicieli, zamiast wizyty głowy państwa.

Najwięcej wizyt złożyła Polska. Polscy przedstawiciele, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki odwiedzili zarówno Kijów, jak i Lwów. Na drugim miejscu są urzędnicy brytyjscy - trzy razy był tam Boris Johnson i jeden raz obecny premier Rishi Sunak. Najdłuższe wizyty na Ukrainie w ubiegłym roku złożyli przywódcy Indonezji, Australii, Gwatemali, Kanady i Gwinei Bissau. Wszyscy ze względów bezpieczeństwa przybywają do Kijowa pociągami.

Poza szefami państw lub rządów Wołodymyr Zełenski jeszcze częściej przyjmował pozostałe delegacje polityczne, gospodarcze lub humanitarne. W ubiegłym roku takie wizyty złożyli m.in. amerykańscy parlamentarzyści jak Nancy Pelosi, Lindsey Graham, Mitch McConnell, Eric Swalwell i Amy Klobuchar.

Sam ukraiński prezydent od czasu inwazji rzadko opuszczał kraj. Podczas dwóch wyjazdów wystąpił w Kongresie Stanów Zjednoczonych i przy okazji lotu spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą (w grudniu) oraz odwiedził Wielką Brytanię, Francję, Belgię i Polskę (w lutym). Brał również udział online w licznych spotkaniach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas