Wężowa skóra stała się inspiracją do powstania nowej generacji butów dla seniorów

Kilka lat temu naukowcy Uniwersytetu Harvarda skopiowali strukturę wężowej skóry, żeby stworzyć robota przyczepiającego się do powierzchni podczas poruszania, a teraz wykorzystali ten sam patent w celu pomocy starszym osobom.

Projekt powstaje we współpracy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i tym razem przyjmuje formę cienkich, elastycznych arkuszy stalowych, które mogą się pochwalić wzorem przypominającym wężową skórę. Dokładnie tak jak w przypadku robota, faktura ta ma mnóstwo nacięć przypominających łuski (naukowcy twierdzą, że to inspiracja japońską sztuką cięcia papieru o nazwie kirigami), których na pierwszy rzut oka nie widać, ale przy poruszaniu spełniają swoje zadanie. No dobrze, ale jak to ma działać w przypadku butów dla seniorów?

Reklama

Kiedy stopa stoi płasko na ziemi, materiał pozostaje płaski i gładki, ale kiedy użytkownik robi krok naprzód, przenosząc wagę z pięty na palce, materiał się otwiera, uwalniając łuski i znacznie poprawiając przyczepność podeszwy do podłoża. Nie wbijają się one w podłoże tak mocno jak raki używane przez osoby starsze w zimowych miesiącach, kiedy ryzyko upadku jest największe, dlatego też chodzenie jest zdecydowanie łatwiejsze, ale twórcy zapewniają, że wystarczająco mocno, żeby uchronić przed poślizgnięciem się. Ba, testy na oblodzonych powierzchniach potwierdziło wyższość nowego materiału nad rakami, jeśli chodzi o tworzenie tarcia. 

- Upadki są wiodącą przyczyną śmierci osób starszych i drugą wiodącą przyczyną śmierci związanych z wykonywanym zawodem. Jeśli będziemy w stanie kontrolować i podnosić tarcie między nami i podłożem, możemy zredukować ryzyko wszystkich rodzajów upadków, które kosztują nie tylko życia, ale i miliardy dolarów w medycznych rachunkach rocznie - twierdzi profesor MIT Giovanni Traverso. Naukowcy są już gotowi do podpisania umowy z firmami, które chciałyby się podjąć komercjalizacji tego pomysłu i szukają odpowiednich partnerów, więc innowacyjne podeszwy to już tylko kwestia czasu. Czy już tej zimy będą chroniły osoby starsze? Jest na to duża szansa, więc trzymamy kciuki.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy