Solarne żaluzje, które dostarczają prąd i chłodzą w upały, już w sprzedaży

Nasze domy czeka prawdziwa ekologiczna rewolucja, a to dzięki utworzonemu przez Ukraińców projektowi SolarGaps, czyli innowacyjnym żaluzjom z wbudowanymi wydajnymi panelami solarnymi. Przyszłość jest już dziś!

Solarne żaluzje, które dostarczają prąd i chłodzą w upały, już w sprzedaży
Solarne żaluzje, które dostarczają prąd i chłodzą w upały, już w sprzedażyGeekweek

Dwa lata temu na popularnym Kickstarterze pojawił się bardzo interesujący projekt, dzięki któremu nasze domy lub mieszkania miały stać się ekologiczne, bo zasilane energią słoneczną i w tani sposób chłodzone w upały. Teraz dochodzą do nas wspaniałe wieści z samej Komisji Europejskiej, która w ramach programu Horizon 2020, wsparła okrągłym 1 milionem euro bezzwrotnego finansowania projekt SolarGaps, więc możemy spodziewać się, że solarne żaluzje niebawem zaczną być produkowane na masową skalę, spopularyzują się w całej Europie i rozwiną ideę smart domów.

Cały system SGV1 jest dokładnie przemyślany i dopracowany. Żaluzje posiadają funkcję śledzenia Słońca, by wyłapać jak najwięcej pochodzących z niego promieni słonecznych. Projektanci pomyśleli także o manualnej ich obsłudze lub z pomocą smartfona i specjalnej aplikacji. Możemy z jej pomocą śledzić ilość pozyskanej energii i lepiej zoptymalizować ich działanie pod własne preferencje.

Solarne żaluzje nie tylko produkują prąd elektryczny, dzięki któremu możemy zasilić najróżniejsze urządzenia w domu lub tę energię zmagazynować przy pomocy powerbanka, ale oferują też to, co standardowe tego typu urządzenia, a mianowicie chłód w mieszkaniu, gdy na dworze panuje upał. W ten sposób pozwalają zaoszczędzić energię, która zużywana jest przez klimatyzację.

Trzeba tutaj zauważyć, że są to naprawdę duże oszczędności. Yevgen Eryk, pomysłodawca projektu i konstruktor SolarGaps, podkreśla, że żaluzje są w stanie generować 100-150W energii na każdy metr kwadratowy, gdy zostaną zamontowane na zewnątrz okna i 50-100W w przypadku montażu wewnątrz. Produkt działa w szerokim zakresie temperatur od minus 40 do plus 80 stopni Celsjusza.

Jeśli jesteście zainteresowani tym ciekawym projektem i chętnie widzielibyście takie inteligentne żaluzje w swoich domach, to wejdźcie na stronę internetową producenta () i zapoznajcie się z ofertą. Koszt innowacyjnych żaluzji jest uzależniony od ich wymiarów, ale najtańszy zestaw oferowany jest za 300 dolarów. Na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. SolarGaps

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas