Wadi Rum. Pustynia, którą wszyscy znają z filmu "Diuna"

Oprac.: Tomasz Kromp

Aktualizacja

29 lutego na ekrany polskich kin trafiła druga część "Diuny". Kontynuacja hitu science-fiction w reżyserii Denisa Villeneuve'a już teraz wzbudza wiele emocji wśród fanów. Wszyscy są zachwyceni przedstawionym w filmie światem i zastanawiają się, gdzie kręcono "Diunę" i "Diunę 2". Okazuje się, że sporo scen nagrano w lokacjach na Półwyspie Arabskim.

Timothee Chalamet (Paul) i Rebecca Ferguson (lady Jessika) – dwie najważniejsze kreacje w filmie Diuna. Fot. Materiały dystrybutora
Timothee Chalamet (Paul) i Rebecca Ferguson (lady Jessika) – dwie najważniejsze kreacje w filmie Diuna. Fot. Materiały dystrybutoramateriały prasowe

Kiedy premiera "Diuny 2"?

Pierwsza część "Diuny", filmu nakręconego na podstawie powieści Franka Herberta, zdobyła uznanie w oczach krytyków i widzów na całym świecie. Epicka produkcja, której budżet osiągnął około 165 mln dolarów, otrzymała aż 6 Oscarów (najlepsze zdjęcia, montaż, efekty specjalne, scenografia, muzyka oryginalna i dźwięk) podczas 94. ceremonii wręczenia tych nagród w 2022 roku.

Nic dziwnego, że wiele osób czeka na kontynuację. Kiedy odbędzie się premiera drugiej części "Diuny"? W Polsce film można oglądać od 29 lutego.

Gdzie kręcono drugą część "Diuny"? Lokacje zapierają dech w piersiach

Akcja filmu rozgrywa się między innymi na pustynnej planecie Arrakis (zwanej również Diuną), na której znajdują się cenne złoża melanżu – substancji umożliwiającej między innymi jasnowidzenie. Świat przedstawiony w produkcji urzekł wielu fanów. Mało kto wie, że "Diunę" nagrywano w lokacjach usytuowanych na Półwyspie Arabskim.

Mowa tu, chociażby o pustyni Rub’Al Khali czy dolinie Wadi Rum. To właśnie to drugie miejsce, znajdujące się w Jordanii, jest jednym z najbardziej charakterystycznych.

Pustynia Wadi Rum znajdująca się w Jordanii – to tu kręcono "Diunę".
Pustynia Wadi Rum znajdująca się w Jordanii – to tu kręcono "Diunę".Pixabay.com

Co ciekawe, nie tylko "Diuna" była tam nagrywana. Pustynia Wadi Rum stanowi tło w filmach takich jak "Ostatnie dni na Marsie", "Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie" czy "Marsjanin". Krajobrazy, które można zobaczyć w Wadi Rum są niezwykłe. Dolina jest usytuowana wśród skał z granitu i piaskowca. To również jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Jordanii.

Wadi Rum zrobiło niemałe wrażenie na ekipie filmowej. W jednym z filmów zachęcających do odwiedzenia Jordanii reżyser Denis Villeneuve był pod wrażeniem tego, że na pustyni Wadi Rum co 25 mil można zobaczyć zupełnie inne krajobrazy. Z kolei Javier Bardem wcielający się w postać Stilgara wspominał, że w trakcie jego pracy związanej z kręceniem filmu zawsze był zaskoczony pięknem i siłą otaczającej go natury.

Sceny do drugiej części "Diuny" kręcono również w innych zakątkach świata. Mowa tu między innymi o Budapeszcie na Węgrzech, Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy miejscowości Altivole we Włoszech.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas