Amerykańscy żołnierze jak Spider-Man

Studenci z Uniwersytetu Stanowego w Utah stworzyli próżniowe urządzenie umożliwiające wspinaczkę po ścianach budynków. Wszystko na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które wydały na projekt ponad 150 tys. dol.

Wojskowi zawsze poszukują nowych rozwiązań, które pozwolą ich siłom zaskoczyć siły przeciwnika. Nie inaczej było w tym przypadku kiedy to US Air Force ogłosiło konkurs na wynalezienie nowego sposobu na pokonywanie przez żołnierzy pionowych ścian - czterech żołnierzy miało za pomocą sprzętu zaprojektowanego przez 33 drużyny pokonać ścianę o wysokości 30 metrów. Zawody wygrał zespół z Utah proponując rozwiązanie, które możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo.

Operator PVAC (Personal Vacuum Assisted Climber) ma założony plecak, w którym znajdują się dwie pompy próżniowe odsysające powietrze spod ssawek. Rozwiązanie sprawdza się na cegłach, szkle i wielu innych powierzchniach.

Pieniądze zdobyte w konkursie przeznaczone zostaną na dopracowanie urządzenia, które na chwilę obecną, jest bardzo głośne. - Nie jest to wielki problem w mieście w czasie dnia, ale staje się problemem podczas tajnej operacji w nocy. W następnej wersji będziemy pracowali nad ograniczeniem lub wyciszeniem hałasu silnika i pomp próżniowych - mówi dr Steve Hansen, pod którego kierownictwem pracowano nad PVAC. Zespół chciałby także zmniejszyć wagę urządzenia i zoptymalizować projekt.

Reklama

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Utah | Spider-Man | siły powietrzne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy