Gigantyczny model F-18 z prawdziwym silnikiem odrzutowym

O tym, że pomysłowość youtuberów nie zna granic, przekonaliśmy się już niejednokrotnie. Jeden z nich jednak przeszedł samego siebie i stworzył ogromny model samolotu bojowego F-18, napędzany prawdziwym silnikiem odrzutowym.

PeterSripol to popularny youtuber, który niejednokrotnie zachwycał już swoimi wynalazkami. Tym razem jego widzowie wystosowali specjalną prośbę. Chodziło o zbudowanie repliki samolotu wielozadaniowego F-18. Jak można się domyślić, inżynier postanowił spełnić ich prośbę.

W tym celu wykorzystał on piankę modelarską, papier, oraz prawdziwą turbinę odrzutową. Choć autor nie był do końca przekonany zestawieniem tych trzech materiałów, otrzymał jednak pomocną dłoń. Dłoń samej marynarki wojennej USA. Inżynier lotnictwa marynarki USA, osobiście pracujący przy prawdziwych myśliwcach bojowych, poinstruował youtubera na temat konstrukcji poprowadzenia dyszy silnika i jego zamontowania.

Reklama

Na swoim kanale PeterSripol, szczegółowo opowiada o całym procesie tworzenia projektu. Zachęcamy do obejrzenia poniższego materiału. 

Zabójczo precyzyjny szerszeń

F-18, powszechnie zwany Hornet ("Szerszeń") to samolot wielozadaniowy zdolny do operacji w różnych warunkach atmosferycznych. Myśliwiec ma kilka wersji (A-D), a także model uznany za odrębny myśliwiec - Super Hornet (E-F). Maszyna była wspólnym projektem McDonnell Douglasa, Boeinga i Northropa.

Data jego pierwszego oblotu to rok 1978. Prędkość maksymalna wynosi 1,8 Ma. Myśliwiec, w kolejnych iteracjach, jest wykorzystywany do dzisiaj przez lotnictwo. 

Uśredniony koszt jednego F-18 Hornet to 66 miliony dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: F-18 | Alex Minsky | USA | YouTube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama